На 25 март со трката за големата награда на Австралија започнува новата сезона од Формула 1. Оваа година 10 Формула 1 конструктори ќе се борат за тронот на вкупно 21 трка колку е предвидена согласно календарот. Оваа година по 10 години на календарот се враќа трката за големата награда на Франција, а исто така камбек има и германското гранд при. Во продолжение е прикажан целосниот календар за овогодинешната сезона.

ДатумПатекаFormula 1 Grand Prix
25 мартMelbourneAustralia
8 априлSakhirBahrain
15 априлShanghaiChina
29 априлBakuAzerbaijan
13 мајBarcelonaSpain
27 мајMonacoMonaco
10 јуниMontrealCanada
24 јуниLe CastelletFrance
1 јулиSpielbergAustria
8 јулиSilverstoneGreat Britain
22јулиHockenheimGermany
29 јулиBudapestHungary
26 августSpa-FrancorchampsBelgium
2 септемвриMonzaItaly
16 септемвриSingaporeSingapore
30 септемвриSochiRussia
7 октомвриSuzukaJapan
21 октомвриAustinUSA
28 октомвриMexico CityMexico
11 ноемвриSao PauloBrazil
25 ноемвриYas MarinaAbu Dhabi