Жирито за избор на Светски автомобил на годината за 2019 година ја објави листата на кандидати кои учествуваат во овој избор. Како и претходните години така и оваа година, номинацијата и наградите ќе се доделуваат во неколку категории и тоа Luxury, Performance, Green и Urban Car of the Year.

Во продолжение се прикажани сите номинирани автомобили по категории:

World Car of the Year

Acura RDX
Audi e-tron
Audi A1
Audi A6
Audi Q3
BMW 3 Series
BMW i8 Roadster
BMW X2
Cadillac XT4
Citroen C5 Aircross
Dacia Duster
Ford Focus
Honda Clarity Plug-In Hybrid
Hyundai Santa Fe
Hyundai Nexo
Infiniti QX50
Jaguar E-Pace
Jaguar I-Pace
Jeep Cherokee
Jeep Wrangler
Kia Ceed/Forte
Kia Niro EV
Kia Soul
Lexus ES
Lexus UX
Nissan Altima
Nissan Kicks
SEAT Arona
Subaru Forester
Suzuki Jimny
Toyota Avalon
Toyota Corolla
Toyota RAV4
Volvo S60/V60
Volvo XC40

World Luxury Car of the Year

Audi A7
Audi Q8
BMW 8 Series
Mercedes-Benz GLE
Volkswagen Touareg

World Performance Car of the Year 

Aston Martin Vantage
BMW M2 Competition
Hyundai Veloster N
Kia Ceed GT
McLaren 720S

World Green Car of the Year

Audi e-tron
BMW i8 Roadster
Honda Clarity Plug-In Hybrid
Honda Insight
Hyundai Nexo
Jaguar I-PACE
Kia Niro EV
Lexus ES Hybrid
Lexus UX Hybrid
Toyota Avalon Hybrid
Toyota RAV4 Hybrid

World Urban Car of the Year

Audi A1
BMW X2
Kia Soul
SEAT Arona
Suzuki Jimny

За оваа календарска година, наградата припадна на Volvo XC60 со што овој модел им се приклучува на Jaguar F-Pace (2017), Mazda MX-5 (2016), Mercedes-Benz C класа (2015), Audi A3 (2014), Volkswagen Golf (2013), Volkswagen Up! (2012), Nissan Leaf (2011), Volkswagen Polo (2010), Volkswagen Golf (2009), Mazda2 / Mazda Demio (2008), Lexus LS460 (2007), BMW Serije 3 (2006) и Audi A6 (2005) кои во минатото се закитија со ова признание.