Aud, со тизер фотогрфија го најави новиот RS6 Avant чија премиера ќе се одржи на саемот за автомобили во Франкфурт следниот месец.

Поголема просторност, комфорност, но и попривлечен екстериер благодарение на одредени дизајнерски деали е она што треба да не очекува кај овој модел.

Под хаубата најверојатно ќе дојде со 4.0 литарскиот bi-turbo V8 мотор со 605 КС, а придонес за подобрување на перформансите има и намалената тежина од 80 килограми.

Можно е во понудата да дојде и помоќна изведба и тоа RS6 Avant Performance со 605 КС и 800 Nm обртни моменти.

Повеќе детали ќе бидат познати следниот месец кога и ќе се одржи премиерата.