Откако претходно направивме споредба за цените на новите автомобили и квалитетот на истите во Германија и Македонија, во продолжение ќе ви претставиме каков се автомобил можете да купите во Македонија со 15 илјади евра.

Водејќи се според моменталните цени и промоции (од 15.08.2019) направивме рангирање на најевтините автомобили земајќи ја во предвид цената за најевтиниот, основен модел.

Така во моментов во Македонија има само 6 автомобили кои се продаваат по цена помала од 10 илјади евра и тоа Fiat Panda, кој е и најевтиниот автомобил по цена од 8.490 евра, Toyota Aygo, Dacia Sandero, Dacia Logan, Renault Twingo и Fiat 500.

Најевтиниот SUV со цена од 13.150 евра во моменталната понуда на македонскиот пазар е Dacia Duster со 1.6 литарски бензински мотор.

Најмногу модели со цена под 15 илјади евра има Fiat и тоа седум, а потоа следува Citroen со пет модели.

На табелата во продолжение се прикажани сите автомобили т.е.модели чија цена изнесува под 15 илјади евра.

МОДЕЛПОЧЕТНА ЦЕНА (во евра)
Fiat Panda 1.2 69 КС8.490
Toyota Aygo 1.0 72 КС9.390
Dacia Sandero Base9.430
Dacia Logan Base9.630
Renault Twingo SCe709.900
Fiat 500 1.2 Pop 69 КС9.990
Opel Corsa10.435
Citroen C1 VTi 72 КС10.490
Peugeot 208 1.2 Pure 82 КС10.590
Peugeot 101 1.0 VTi 72 КС10.690
Fiat Tipo Sedan 1.4 MT 95 КС10.890
Fiat Tipo 5D 1.4 MT 95 КС10.890
Suzuki Ignis 1.2 Dualjet 90 КС10.950
Citroen C3 82 КС10.990
Citroen C-Elysee PureTech 82 КС10.990
Mitsubishi Space Star 1.2 80 КС10.990
Peugeot 301 1.2 Pure 82 КС10.990
VW Up! 1.0 60 КС11.062
Suzuki Swift 1.2 Dualjet 90 КС11.290
Kia Rio 1.25 MPi 84 КС11.290
Skoda Fabia 1.0 MPI 60 КС11.414
Mazda 211.480
Suzuki Baleno 1.2 Dualjet 90 KС11.490
Toyota Yaris 1.0 72 КС11.690
Fiat 500L 1.4 95 КС11.990
Renault Clio Life TCe 7512.190
Dacia Dokker 1.6 Essential12.850
Dacia Duster 1.6 Sce Essential13.150
Kia Stonic 1.25 MPi 84 КС13.490
Nissan Micra 1.0 Visia 71 КС13.800
Citroen C3 Aircross Blue HDi 82 КС13.990
Hyundai i30 1.4 MPI 100 КС13.990
Kia Ceed 1.4 MPI 100 КС13.990
Peugeot 2008 1.2 Pure 82 KС13.990
Ford Fiesta 1.1 70 КС14.000
Citroen C4 Cactus 110 S&S 110 КС14.490
Skoda Scala 1.0 TSI 115 КС14.564
Kia Ceed SW 1.4 MPI 100 КС14.790
Ford Focus 1.0 EcoBoost 100 КС14.900
Suzuki Vitara 1.0 DITC 112 КС14.980
Fiat 500X 1.6 E-Torq 110 КС14.990