И официјално, FIA го објави календарот за следната сезона во најпопуларното авто-мото натпреварување. За разлика од актуелната сезона, во новата, календарот се збогатува за една трка што значи дека ќе се возат вкупно 22 трки.

Од следната сезона дебитира трката за големата награда на Виетнам која ќе се вози низ улиците на Ханој, а по 1985 година, на календарот се враќа и трката во Холандија.

Комплетниот календар е прикажан во продолжение.

Гранд ПриПатека
Abu Dhabi Grand Prix Yas Marina Circuit, Abu Dhabi
Australian Grand Prix Melbourne Grand Prix Circuit, Melbourne
Austrian Grand Prix Red Bull Ring, Spielberg
Azerbaijan Grand Prix Baku City Circuit, Baku
Bahrain Grand Prix Bahrain International Circuit, Sakhir
Belgian Grand Prix Circuit de Spa-Francorchamps, Stavelot
Brazilian Grand Prix Autódromo José Carlos Pace, São Paulo
British Grand Prix Silverstone Circuit, Silverstone
Canadian Grand Prix Circuit Gilles Villeneuve, Montréal
Chinese Grand Prix Shanghai International Circuit, Shanghai
Dutch Grand Prix Circuit Zandvoort, Zandvoort
French Grand Prix Circuit Paul Ricard, Le Castellet
Hungarian Grand Prix Hungaroring, Mogyoród
Italian Grand Prix Autodromo Nazionale Monza, Monza
Japanese Grand Prix Suzuka International Racing Course, Suzuka
Mexico City Grand Prix Autódromo Hermanos Rodríguez, Mexico City
Monaco Grand Prix Circuit de Monaco, Monte Carlo
Russian Grand Prix Sochi Autodrom, Sochi
Singapore Grand Prix Marina Bay Street Circuit, Singapore
Spanish Grand Prix Circuit de Barcelona-Catalunya, Montmeló
United States Grand Prix Circuit of the Americas, Austin, Texas
Vietnamese Grand Prix Hanoi Street Circuit, Hanoi