Организацискиот одбор за доделување на наградата “Светски автомобил на годината” ги соопшти кандидатите за оваа награда за 2020 година.

Вкупно се одбрани 28 кандидати кои ќе се натпреваруваат во повеќе категории, а победниците ќе бидат познати во април следната година за време на саемот за автомобили во Њујорк.

Сите кандидати се прикажани во продолжение.

Cadillac CT4
DS 3 Crossback
DS 7 Crossback
Ford Escape/Kuga
Ford Explorer
Hyundai Palisade
Hyundai Sonata
Hyundai Venue
Kia Seltos
Kia Soul EV
Kia Telluride
Mercedes-AMG A 35/45
Mercedes-AMG CLA 35/45
Mercedes CLA
Mercedes GLB
Mini Cooper SE
Opel Corsa
Peugeot 2008
Peugeot 208
Renault Captur
Renault Clio
Renault Zoe
Seat Tarraco
Škoda Kamiq
Škoda Scala
SsangYong Korando
Volkswagen Golf
Volkswagen T-Cross

За оваа календарска година, наградата припадна на Jaguar I-Pace со што овој модел им се приклучува на Volvo XC60 (2018), Jaguar F-Pace (2017), Mazda MX-5 (2016), Mercedes-Benz C класа (2015), Audi A3 (2014), Volkswagen Golf (2013), Volkswagen Up! (2012), Nissan Leaf (2011), Volkswagen Polo (2010), Volkswagen Golf (2009), Mazda2 / Mazda Demio (2008), Lexus LS460 (2007), BMW Serije 3 (2006) и Audi A6 (2005) кои во минатото се закитија со ова признание.