Совети и едукација

Сакате половен и квалитетен автомобил? Овие 10 половни автомобили се прав...

Германската Асоцијација за Техничка Инспекција, попозната по кратенката TÜV (Technischer Überwachungsverein) направи рангирање на најдобрите половни автомобили во однос на најмалку регистрирани дефекти. Станува...

Ова е задолжителната опрема која треба да ја поседувате во вашето...

Поседувањето на задолжителната опрема не само што придонесува за почитување на законите и избегнување на можноста за казнување туку придонесува и за зголемување на...

РСБСП: Стави појас, спаси живот, спречи повреди!

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата на својата официјална интернет страница објави апел за подобрувње на културата и навиките во сообраќајот. Во...

Погледнете како правилно да го дезинфицирате вашиот автомобил (ВИДЕО)

Коронавирусот ако ништо друго ја подигна нашата одговорност кон хигиената, сопственоста, но и на домот, канцеларијата каде работиме и другите места. Особено е потребно да...

Совети за безбедно ракување со акумулатори

Акумулаторот претставуува еден вид на батерија од електрохемиски уред способен за претварање на енергијата. Со помош на акумулаторот се врши претворање на електричната енергија...

Зошто треба да користете детско седиште во автомобил?

Републичкиот Совет за беззбедност во сообраќајот и патиштата објави статија преку која дава совети и одговори зошто треба да користите детско седиште во автомобилот. ...

Еве што означуваат кратенките кај моторните масла

И кај моторните масла како и кај горивата постои меѓународна стандардизација. При стандардизирањето на моторните масла најголема улога има Американскиот нафтен институт (API) како и...

Внимавајте! Сензорите на автомобилот може да ве ослепат

Денес автомобилите се богати со бројна технологија која има за цел да ја зголеми безбедноста на патниците и околината, да го олесни возењето и...

Правила, прописи и совети за возење на германските автопатишта

Возењето по германските автопатишта може да биде многу возбудливо, особео на оние делници каде нема ограничување на брзината. Истовремено, возењето може и многу скапо...

РСБСП со апел: Крајно време е да се променат навиките и...

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата на својата официјална интернет страница објави апел за подобрувње на културата и навиките во сообраќајот. Во...

Краток прирачник за купување на половен автомобил

Купувањето на автомобил, особено половен, знае да биде многу тежок процес проследен со стрес и нервоза. Тоа е особено така поради тоа што самите ги...

Ова е најбрзиот начин да го разладите вашиот автомобил

Во летниот период паркирањето на сонце може да допринесе за вжештување во внатрешноста на автомобилот и постигнување на температура до 80 степени. Доколку автомобилот е...

1.500 евра казна доколку пушите во автомобил во Грција

Последните законски промени во Грција донесоа високи казни, особено за оние кои пушат во автомобил. Така доколку бидете затекнати како пушите во автомобилот, а при...

Еве кои документи се потребни за одобрение за управување со туѓо...

Доколку патувате во странство, а при тоа не управувате со сопствено возило тогаш потребно ви е полномоштво. Доколку патувате како физичко лице потребни документи со...

РСБСП со прирачник за мотоциклисти

Црната листа на сообраќајки со смртни последици во континуитет бележи раст во Македонија. Се почести се сообраќајните несреќи каде главни актери се моторциклите. За таа...

Еве зошто треба да избегнувате да паркирате на сонце

Летниот период вистинска закана за нашите возила. Тоа е така поради неколку причини, а најмногу поради силното сонце и високите температури. Експертите се едногласни дека...

5 најголеми грешки кои го уништуваат вашиот менувач

Мануелните менвуачи во автомобилите претставуваат доста "нежен" систем во автомобилите. Тие знаат да бидат често на удар на возачите поради правењето на пет основни...

Видео упатство за тоа како може да ги поминете патарините со...

На патарините ширум земјата веќе во функција е новиот начин на работа кој подразбира конечно имплементирање на MTAG картичките за побрзо поминување на наплатните пунктови. За...

Еве зошто е потребно да го обиколите автомобилот пред да го...

Последната вест која ја објави италијанскиот весник La Repubblica е само по себе доволна причина зошто е потребно да го обиколите автомобилот пред да...

Дали се исплати Alfa Romeo 159 1.9 JTDm од 2007 година?

Хрватскиот портал за автомобилизам AutoPortal објави статија во која се разработува прашањето дали се исплати да се купи половен автомобил Alfa Romeo 159 JTDm од...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нова цена на горивата – конечно благо намалување

По неколку неделното континуирано зголемување на цената на горивата, Регулаторната комисија за енергетина на денешната редовна седница донесе одлука за намалување на малопродажните цени. "Малопродажните...