СпортКлуб

Кими Раиконен заминува од Ferrari

38 годишниот финец Кими Раиконен од следната сезона повеќе нема да вози за Ferrari. Оваа информација во официјално соопштение беше потврдена од најтрофејниот F1...

Сите автомобили од Формула Е ставени на продажба

Очекуваната петта сезона на Формула Е со новата генерација електрични болиди наближува и тимовите гледаат самоуверено во иднината. Со новиот голем чекор во шампионатот...

Рикиардо од следната сезона се приклучува на Renault

Неочекувана разврска на настаните, Даниел Рикиардо од следната сезона ќе вози за Renault. Оваа информација ја потврдија сите инволвирани страни, Renault, Red Bull Racing...

Хамилтон го продолжи договорот со Mercedes

Луис Хамилтон и официјално го продолжи договорот со F1 тимот на Mercedes. Како што потврдија од тимот, Хамилтон за англискиот тим ќе вози и...

F1: Пол позицијата резервирана за Хамилтон

Возачот Луис Хамилтон со својот Мерцедес се избори за пол позицијата во недела, во големата трка за Големата награда на Велика Британија. Оваа пол...

Довициозо го продолжи договорот со Ducati

По продолжувањето на договорите на Алекс Ринс со Suzuki и Алеш Еспаргаро со Aprilia и италијанецот Андреа Довициозо се одлучи да го продолжи договорот...

Иџе повторно излета, овој пат уште на стартот

По излетувањето пред две недели, Игор Стефановски - Иџе за жал повторно беше приморан да ја заврши трката во TCR шампионатот предвреме. Тој денеска...

За прв пат во историјата релито Дакар само во една држава

Најпопуларното рели Дакар следната година ќе се вози само во една држава и тоа Перу. Иако пред неколку недели се појави информација дека релито...

Иџе ја уништи i30та, Борковиќ победи (ВИДЕО)

На денешната трка во рамките на TCR сезонава, Игор Стефановски Иџе имаше лошо возење. Имено Иџе возејќи го своето Hyundai i30 загуби контрола врз...

MotoGP: Маркез победи во Херез, Довициозо леташе (ВИДЕО)

Марк Маркез ја забележа втората победа сезонава откако денеска на трката во Херез со време 0:41:39.678 заврши пред Зарко и Јаноне на подиумот. На 4та...

Oд следната година F1 низ улиците на Мајами!?

Покрај бројните најавени промени во поглед на техничката регулатива, челниците на Формула 1 планираат и бројни измени во календарот на трките. Последните неколку денови...

И официјално Зарко дел од КТМ

Она што изминатите денови се шпекулираше доби и официјална потврда. Жоан Зарко возачот на Yamaha, од следната сезона ќе вози за тимот на КТМ...

F1: Honda во преговори со Red Bull

Јапонскиот производител Honda започна преговори со Red Bull околу снабдување на F1 тимот со мотори на Honda за сезоната 2019 година. По првите позитивни...

F1: Хамилтон со прва победа сезонава

Луис Хамилтон ја забележа првата победа сезонава откако на четвртата трка сезонава со време 1:43:44.291 заврши на лидерската позиција. Хамилтон на денешната трка во...

Зарко на чекор до KTM

MotoGP возачот, Жоан Зарко е пред заминување од Yamaha и потпис за KTM. Оваа вест ја пренесе еминентниот британски магазин "Autosport" кој наведува дека...

Porsche размислува за влез во F1

Спортскиот германски бренд и дел од VW групацијата, Porsche, планира да се приклучи на F1 шампионатот од 2021 година. Оваа вест пристигна од Штутгарт,...

Нико Розберг отвори академија за возачи

Поранешниот F1 шампион, Нико Розберг отвори школа за возачи чија основна цел пронаоѓање и подршка на нови таленти во мото спортот. Розберг оваа академија...

MotoGP: Маркез победи во Остин

Марк Маркез ја забележа првата победа на овогодинашниот шампионат во MotoGP откако вчера вечер со време од 0:41:52.002 славеше на трката во Остин. Иако...

Маркез ја доби па ја загуби пол позицијата

Иако заврши на првата позиција во квалификациите, Марк Маркез на денешната трка во рамките на Гран При трката во САД ќе стартува од четвртата...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Синот на Михаел Шумахер потпиша со Ferrari

Синот по стапките на таткото. Мик Шумахер, синот на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер и официјално стана дел академијата на Ferrari. Официјализирањето на ова доаѓа...