F1

Хамилтон го продолжи договорот со Mercedes

Луис Хамилтон и официјално го продолжи договорот со F1 тимот на Mercedes. Како што потврдија од тимот, Хамилтон за англискиот тим ќе вози и...

F1: Пол позицијата резервирана за Хамилтон

Возачот Луис Хамилтон со својот Мерцедес се избори за пол позицијата во недела, во големата трка за Големата награда на Велика Британија. Оваа пол...

Oд следната година F1 низ улиците на Мајами!?

Покрај бројните најавени промени во поглед на техничката регулатива, челниците на Формула 1 планираат и бројни измени во календарот на трките. Последните неколку денови...

F1: Honda во преговори со Red Bull

Јапонскиот производител Honda започна преговори со Red Bull околу снабдување на F1 тимот со мотори на Honda за сезоната 2019 година. По првите позитивни...

F1: Хамилтон со прва победа сезонава

Луис Хамилтон ја забележа првата победа сезонава откако на четвртата трка сезонава со време 1:43:44.291 заврши на лидерската позиција. Хамилтон на денешната трка во...

Porsche размислува за влез во F1

Спортскиот германски бренд и дел од VW групацијата, Porsche, планира да се приклучи на F1 шампионатот од 2021 година. Оваа вест пристигна од Штутгарт,...

F1 со новитет од следната сезона

Иако новата сезона е на самиот почеток веќе се најавуваат новитетите за следната сезона од F1 шампионатот. Така, организаторот на Формула 1 донесе одлука...

F1: Рикиардо со прва победа сезонава, Фетел осми

  Даниел Рикиардо е победникот на денешната, трета F1 трка сезонава. Рикиардо со време 1:35:36.380 заврши на тронот пред финците Ботас од Mercedes и Раиконен...

F1: Фетел и Ферари одлични во квалификациите во Кина

Предмалку во Шангај завршија квалификациите за утрешната трка во рамките на F1 Големата награда на Кина. И на овие квалификации како и минатата недела...

F1 Бахреин: Хамилтон одличен, Фетел повторно победник

Себастијан Фетел и Ферари ја забележаа втората победа сезонава откако денеска славеа во Бахреин. Себастијан Фетел кој трката ја започна од пол позицијата без...

Хамилтон со нов рекорден договор

Британскиот F1 возач, Луис Хамилтон е пред потпишување на нов, рекорден договор со Mercedes F1 тимот. Според договорот, Хамилтон за продолжената тригодшна лојалност по сезона...

Ексклузивно: Формула 1 и во Македонија!

Откако ги изгубивме сите надежи дека ќе гледаме Формула 1 на некоја од телевизиите со одлична вест не израдува Телевизија 24. Имено од оваа...

F1: Фетел и Ферари победници во Австралија

Себастијан Фетел кај возачите и Ферари кај конструкторите се победниците на првата трка сезонава во F1 која утрово се возеше во Мелбурн, Австралија. По...

F1: Хамилтон стартува од пол позицијата

Завршија првите квалификации од новата сезона од F1. Во пресрет на утрешната трка во Мелбурн, од првата позиција стартува Луис Хамилтон кој на денешните...

Хамилтон: Ќе биде тесно и оваа сезона

Во пресрет на новата сезона од F1 која со трката во Мелбурн, Австралија започнува овој викенд, актуелниот шампион изјави дека и оваа сезона очекува...

Алонсо: Mercedes е пред сите

Двократниот F1 шампион Фернандо Алонсо во пресрет на новата сезона од Формула 1 изјави дека очекува неговиот McLaren во конкуренција на конструкторите да заврши...

Ова е официјалната песна за новата сезона F1

Во пресрет на новата сезона во Формула 1 која стартува со големата награда на Австралија претстојниот викенд, од организациониот одбор ја промовираа песната за...

Alfa Romeo Sauber F1 тимот со трејлер пред почетокот на сезоната...

По 33 години Alfa Romeo конечно се враќа на патеките во Формула 1. Љубителите на F1 натпреварите, а особено приврзаниците на италијанскиот бренд долго...

Астон Мартин се интересира за Формула 1

Автомобилскиот производител Астон Мартин би имал интерес да влезе во Формула 1, но под одредени услови. Извршниот директор Енди Палмер изјави дека присуствувал на...

И McLaren го претстави новиот болид (ФОТО)

Како се наближува првата трка од Формула 1 така се повеќе и повеќе конструктори го објавуваат новиот болид за новата сезона. По Haas, Alfa...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Синот на Михаел Шумахер потпиша со Ferrari

Синот по стапките на таткото. Мик Шумахер, синот на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер и официјално стана дел академијата на Ferrari. Официјализирањето на ова доаѓа...