F1

Ова е официјалната песна за новата сезона F1

Во пресрет на новата сезона во Формула 1 која стартува со големата награда на Австралија претстојниот викенд, од организациониот одбор ја промовираа песната за...

Заубер го претстави новиот болид (ВИДЕО)

Денес Заубер објавија слики од болидот со кој ќе се натпреваруваат во 25-тата сезона во Формула 1. Тој е со нова шема на бои...

Официјално: БМВ влегува во Формула Е

БМВ најави официјално дека влегува во шампионатот Формула Е како конструктор. Германскиот производител потврди дека создаде целосно нов мотор кој ќе се користи од...

Porsche размислува за влез во F1

Спортскиот германски бренд и дел од VW групацијата, Porsche, планира да се приклучи на F1 шампионатот од 2021 година. Оваа вест пристигна од Штутгарт,...

Погледнете како изгледа рекордерот за најбрз пит-стоп во Ф1 (ВИДЕО)

Оваа сезона Ф1 тимот на Вилијамс го држи рекордот за најбрз пит-стоп. За да ја задржат добрата форма тие непрестанато тренираат и сега ни...

Маса останува во Формула 1 и наредната година

Фелипе Маса изјави дека е подготвен да го продолжи враќањето во Формула 1 и да не си заминува по крајот на сезоната oд Вилијамс....

Хамилтон ја освои и Јапонија, нов шок за Фетел

Ѕвездата на Мерцедес Луис Хамилтон ја освои Гран При на Јапонија, по кошмарот за неговиот главен конкурент за титулата Себастијан Фетел. Германскиот пилот на...

Маса би можел да продолжи во Формула 1

Фелипе Маса кој во моментов се повлече од Формула 1, би можел да направи враќање на патеката со Вилијамс за уште една година поради...

Хамилтон: “Ботас заслужува да остане во Мерцедес”

Луис Хамилтон изјави дека според него Валтер Ботас заслужува да остане во Мерцедес барем уште една сезона. "Мислам дека си го заслужи правото да е...

Алонсо: Mercedes е пред сите

Двократниот F1 шампион Фернандо Алонсо во пресрет на новата сезона од Формула 1 изјави дека очекува неговиот McLaren во конкуренција на конструкторите да заврши...

Форс Индија го претстави новиот болид (ВИДЕО)

Тимот на Форс Индија го претстави новиот болид со кој ќе учествува во сезоната 2017 во Формула 1. На церемонијата на патеката Силверстоун пилотите...

Ботас најбрз на тренинзите на “Силверстоун”, Алонсо доби една казна го...

Пилотот на Мерцедес Валтер Ботас успеа да запише подобро време во првиот слободен тренинг од клубскиот колега Луис Хамилтон во домашната за англичанецот Гран...

F1: Хамилтон со прва победа сезонава

Луис Хамилтон ја забележа првата победа сезонава откако на четвртата трка сезонава со време 1:43:44.291 заврши на лидерската позиција. Хамилтон на денешната трка во...

Гигантски гуштер за време на Ф1 тренинг (ВИДЕО)

Гигантски гуштер се појави на патеката Maрина Беј за време на тренинг сесијата за големата награда на Сингапур. Гуштерот ја "пресече" патеката, а истиот...

Розберг: “Хамилтон е поталентиран од мене”

Шампионот Нико Розберг изјави дека е подготвен заедно со Луис Хамилтон да ги поправат односите и да го продолжат пријателството. Додека беа тимски колеги...

Формула 1 се враќа во Франција

Трката за Гран При на Франција ќе се врати во календарот на Формула 1 од 2018 година по 10 сезони пауза. Трката ќе се...

Кинезите влегуваат во Формула 1

Две екипи од Кина имаат желба да се натпреваруваат во Формула 1 и изјавиле намери пред новите сопственици на шампионатот 1 - Liberty Media,...

Хамилтон: Ќе биде тесно и оваа сезона

Во пресрет на новата сезона од F1 која со трката во Мелбурн, Австралија започнува овој викенд, актуелниот шампион изјави дека и оваа сезона очекува...

Шампионот Мерцедес го претстави новиот болид (ВИДЕО)

Тимот на Мерцедес го претстави новиот болид со кој ќе ja штити светската титула во Формула 1 од минатата година. Новиот W08 EQ Power...

Хамилтон ја освои пол-позицијата на “Силверстоун”

Луис Хамилтон успеа да го направи првиот чекор, кон победата во домашната Гран При на Велика Британија со освојување на денешната квалификација. Ѕвездата на...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Синот на Михаел Шумахер потпиша со Ferrari

Синот по стапките на таткото. Мик Шумахер, синот на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер и официјално стана дел академијата на Ferrari. Официјализирањето на ова доаѓа...