F1

Официјално: Ферари ќе го задржи Фетел, но не и Раиконен

Претседателот на Ферари Серџо Маркионе изјави во Австрија, дека раководството е подготвено со новиот договор на Себастијан Фетел и чекаат четирикратниот шампион да донесе...

F1: Потврден календарот за 2019

Иако сезоната 2018 се уште не е завршена, подготовките за следната сезона се веќе започнати. Организациониот одбор на F1 го потврди календарот за следната...

Хас бара оштета од ФИА

Хас се надеваат да бидат финансиски обесштетени во износ од 750 000 долари (500 000 фунти) поради штетите што беа нанесени на болидот при...

Маса би можел да продолжи во Формула 1

Фелипе Маса кој во моментов се повлече од Формула 1, би можел да направи враќање на патеката со Вилијамс за уште една година поради...

Хамилтон казнет со пет места за ГН на Австрија

Беше најбрз на тренинзите пред квалификациите и тоа со рекорд, но сепак Луис Хамилтон доби казна за ГН на Австрија и ќе мора да...

Мик Шумахер: “Мој идол е татко ми”

Мик Шумахер – синот на седумкратниот шампион во Формула 1 Михаел, проговори за прв пат за својот татко јавно по инцидентот на француските Алпи...

Мекларен доби казна и на трката во Баку

Во претстојната трка за Гран При на Азербејџан казна на стартот ќе добие не само Фернандо Алонсо, туку и клубскиот колега од Мекларен Стофел...

Официјално: Домаќинот на првата трка во Формула 1 се повлече од...

Сопствениците на патеката "Силверстоун" од Британскиот клуб на автомобилските натпреварувачи (BRDC), ја активираа клаузулата во договорот со Формула 1, која им овозможува да го...

Мерцедес од првата линија на стартот во Баку

Пилотот на Мерцедес, Луис Хамилтон ги освои квалификациите за Гран При на Азербејџан и на стартната позиција утре ќе биде прв. До него ќе...

Официјално: Ботас останува во Мерцедес

Мерцедес конечно му понуди на својот пилот Валтер Ботас продолжување на договорот, кој тој го прифати со задоволство. Значи следната година финецот повторно ќе...

Хамилтон победи во Мексико, Розберг втор

Пилотот на МерцедесЛуис Хамилтон победи на трката за ГН на Мексико на патеката „Ерманос Родригез“. Британецот стигна до осмата победа во сезоната, и сега...

Хамилтон го продолжи договорот со Mercedes

Луис Хамилтон и официјално го продолжи договорот со F1 тимот на Mercedes. Како што потврдија од тимот, Хамилтон за англискиот тим ќе вози и...

Генералниот пласман во Формула 1 по трката во САД

Луис Хамилтон кој успеа да се избори за пол-позиција во квалификации за Гран При на САД на патеката “Остин” со клубскиот колега во тимот...

Хамилтон со историска пол-позиција на Сузука, Ботас казнет

Ѕвездата на Мерцедес Луис Хамилтон успеа да ја освои првата пол позиција во својата кариера на патеката Сузука во квалификациите за денешната квалификација за...

Oд следната година F1 низ улиците на Мајами!?

Покрај бројните најавени промени во поглед на техничката регулатива, челниците на Формула 1 планираат и бројни измени во календарот на трките. Последните неколку денови...

Погледнете како изгледа рекордерот за најбрз пит-стоп во Ф1 (ВИДЕО)

Оваа сезона Ф1 тимот на Вилијамс го држи рекордот за најбрз пит-стоп. За да ја задржат добрата форма тие непрестанато тренираат и сега ни...

Хамилтон со нов рекорден договор

Британскиот F1 возач, Луис Хамилтон е пред потпишување на нов, рекорден договор со Mercedes F1 тимот. Според договорот, Хамилтон за продолжената тригодшна лојалност по сезона...

Розберг: “Хамилтон е поталентиран од мене”

Шампионот Нико Розберг изјави дека е подготвен заедно со Луис Хамилтон да ги поправат односите и да го продолжат пријателството. Додека беа тимски колеги...

Рикиардо ја освои најинтересната трка сезонава во Формула 1, додека Хамилтон...

Дениел Рикиардо победи на трката во Баку - Азербејџан, откако Луис Хамилтон и Себастијан Фетел решија да ни принудат циркус за време за безбедносното...

Porsche размислува за влез во F1

Спортскиот германски бренд и дел од VW групацијата, Porsche, планира да се приклучи на F1 шампионатот од 2021 година. Оваа вест пристигна од Штутгарт,...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Синот на Михаел Шумахер потпиша со Ferrari

Синот по стапките на таткото. Мик Шумахер, синот на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер и официјално стана дел академијата на Ferrari. Официјализирањето на ова доаѓа...