F1

Ова е календарот на трки за оваа сезона на F1

На 25 март со трката за големата награда на Австралија започнува новата сезона од Формула 1. Оваа година 10 Формула 1 конструктори ќе се...

Мик Шумахер: “Мој идол е татко ми”

Мик Шумахер – синот на седумкратниот шампион во Формула 1 Михаел, проговори за прв пат за својот татко јавно по инцидентот на француските Алпи...

И Renault го претстави новиот болид (ФОТО)

По Haas, Red Bull, Alfa Romeo Sauber и Williams денеска својот болид за претстојната F1 сезона го објави и тимот на Renault. На новиот RS18...

Alfa Romeo Sauber конечно го претстави болидот за новата сезона (ФОТО+ВИДЕО)

По 33 години Alfa Romeo конечно се враќа на патеките во Формула 1. Љубителите на F1 натпреварите, а особено приврзаниците на италијанскиот бренд долго...

Alfa Romeo Sauber: звукот на моторот (ВИДЕО)

Во пресрет на утрешното премиерно претставување на болидот на Alfa Romeo Sauber F1 тимот, од швајцарскиот конструктор објавија кратко тизер видео за звукот на...

Red Bull го претстави болидот за новата сезона од Формула 1

Тимот на Red Bull предмалку направи онлајн презентација на новиот болид за новата сезона од Формула 1. Новиот блид кој е со назив RB14...

Алонсо: “Кубица е најдобриот пилот на оваа генерација”

Фернандо Алонсо изјави дека според него Роберт Кубица е еден од најдобрите пилоти на неговата генерација и целосно заслужува повторно да се натпреварува во...

Поранешен Ф1 пилот урна рекорд по брзина (ВИДЕО)

Поранешниот Ф1 пилот на Вилијамс и Мекларен Хуан Пабло Монтоја е новиот горд сопственик на светскиот рекорд за најбрзо забрзување од 0 до 400...

Алфа Ромео во Формула 1 под знамето на Швајцарија

Фановите на Алфа Ромео долго чекаа нивниот "миленик" да се врати во Формула 1. Сепак, спортската италијанска марка на најпрестижното натпреварување ќе се натпреварува...

Хамилтон ја освои и Јапонија, нов шок за Фетел

Ѕвездата на Мерцедес Луис Хамилтон ја освои Гран При на Јапонија, по кошмарот за неговиот главен конкурент за титулата Себастијан Фетел. Германскиот пилот на...

Хамилтон со историска пол-позиција на Сузука, Ботас казнет

Ѕвездата на Мерцедес Луис Хамилтон успеа да ја освои првата пол позиција во својата кариера на патеката Сузука во квалификациите за денешната квалификација за...

Дали се ова новите пилоти на Вилијамс за следната сезона?

Вилијамс закажал два теста со кои ќе ги оцени потенцијалните нови пилоти - Роберт Кубица, кој се бори за враќање во Формула 1, како...

Хас бара оштета од ФИА

Хас се надеваат да бидат финансиски обесштетени во износ од 750 000 долари (500 000 фунти) поради штетите што беа нанесени на болидот при...

Верстапен го изненади Хамилтон во Малезија

Макс Верстапен победи на возбудливата трка во Малезија, исполнета со многу битки, разочарувања и мали победи за некои. Пилотот на Ред Бул го победи...

Ферари му поклони пол-позиција на Хамилтон во Малезија

Малезиските квалификации за Големата награда на оваа земја започна на кошмарен начин за еден од главните конкуренти за титулата Себастијан Фетел. Пилотот на Ферари...

Официјално: Ботас останува во Мерцедес

Мерцедес конечно му понуди на својот пилот Валтер Ботас продолжување на договорот, кој тој го прифати со задоволство. Значи следната година финецот повторно ќе...

Официјално: Раиконен останува во Ферари

Ферари го обнови договорот на пилотот Кими Раиконен и тој ќе се натпреварува за нив и наредната сезона во Формула 1. Така тимот од...

Хамилтон продолжи да доминира на “Силверстоун”, Ботас чудесен, Ферари се посрамоти

Ѕвездата на Мерцедес Луис Хамилтон ја освои домашната Гран При на Велика Британија и ги крена родните навивачи на трибините на легендарната англиска патека...

Хамилтон ја освои пол-позицијата на “Силверстоун”

Луис Хамилтон успеа да го направи првиот чекор, кон победата во домашната Гран При на Велика Британија со освојување на денешната квалификација. Ѕвездата на...

Ботас најбрз на тренинзите на “Силверстоун”, Алонсо доби една казна го...

Пилотот на Мерцедес Валтер Ботас успеа да запише подобро време во првиот слободен тренинг од клубскиот колега Луис Хамилтон во домашната за англичанецот Гран...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Синот на Михаел Шумахер потпиша со Ferrari

Синот по стапките на таткото. Мик Шумахер, синот на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер и официјално стана дел академијата на Ferrari. Официјализирањето на ова доаѓа...