F1

Официјално: БМВ влегува во Формула Е

БМВ најави официјално дека влегува во шампионатот Формула Е како конструктор. Германскиот производител потврди дека создаде целосно нов мотор кој ќе се користи од...

Официјално: Ферари ќе го задржи Фетел, но не и Раиконен

Претседателот на Ферари Серџо Маркионе изјави во Австрија, дека раководството е подготвено со новиот договор на Себастијан Фетел и чекаат четирикратниот шампион да донесе...

Официјално: Домаќинот на првата трка во Формула 1 се повлече од...

Сопствениците на патеката "Силверстоун" од Британскиот клуб на автомобилските натпреварувачи (BRDC), ја активираа клаузулата во договорот со Формула 1, која им овозможува да го...

Ботас со втора победа во кариерата

Пилотот на Мерцедес Валтер Ботас успеа да го победи Себастијан Фетел од Ферари, и да слави по втор пат во кариерата на трка од Формула 1,...

Ботас со втора пол-позиција во кариерата

Пилотот на Мерцедес Валтер Ботас успеа да го победи Себастијан Фетел од Ферари, и да стартува од првата позиција при казната од пет позиции...

Хамилтон казнет со пет места за ГН на Австрија

Беше најбрз на тренинзите пред квалификациите и тоа со рекорд, но сепак Луис Хамилтон доби казна за ГН на Австрија и ќе мора да...

Хамилтон најбрз на денешните тренинзи во Австрија со рекорд

Ѕвездата на Мерцедес Луис Хамилтон запиша рекорд, откако постигна најдобро време во историјата на патеката "Ред Бул Ринг". Тоа се случи во денешниот прв...

Фернандо Алонсо: “Оваа сезона сум во најдобра форма”

Во Гран При на Азербејџан Фернандо Алонсо конечно заврши во топ 10 и ги донесе првите поени на Мекларен оваа сезона. По трката шпанскиот...

Кинезите влегуваат во Формула 1

Две екипи од Кина имаат желба да се натпреваруваат во Формула 1 и изјавиле намери пред новите сопственици на шампионатот 1 - Liberty Media,...

Хамилтон: “Ботас заслужува да остане во Мерцедес”

Луис Хамилтон изјави дека според него Валтер Ботас заслужува да остане во Мерцедес барем уште една сезона. "Мислам дека си го заслужи правото да е...

Рикиардо ја освои најинтересната трка сезонава во Формула 1, додека Хамилтон...

Дениел Рикиардо победи на трката во Баку - Азербејџан, откако Луис Хамилтон и Себастијан Фетел решија да ни принудат циркус за време за безбедносното...

Мерцедес од првата линија на стартот во Баку

Пилотот на Мерцедес, Луис Хамилтон ги освои квалификациите за Гран При на Азербејџан и на стартната позиција утре ќе биде прв. До него ќе...

Мекларен доби казна и на трката во Баку

Во претстојната трка за Гран При на Азербејџан казна на стартот ќе добие не само Фернандо Алонсо, туку и клубскиот колега од Мекларен Стофел...

Мекларен најде замена за Фернандо Алонсо

Пилотот на Торо Росо Карлос Сајнц Џуниор е посакуван од секој тим на Формула 1, а во Италија веќе тврдат дека токму тој е...

ФИА го соопшти календарот за следната година во Формула 1

ФИА го соопшти прелиминарниот календар за следната сезона во Формула 1, кој го изедначува рекордот од 21 трка. Очекувано, Гран При на Малезија престанува,...

Карлос Сајнц: “Сакам да се борам за титулата следната сезона”

Карлос Сајнц Јуниор не се плаши да си постави високи цели во кариерата во Формула 1. Шпанскиот пилот на Торо Росо, призна дека сака...

Розберг: “Хамилтон е поталентиран од мене”

Шампионот Нико Розберг изјави дека е подготвен заедно со Луис Хамилтон да ги поправат односите и да го продолжат пријателството. Додека беа тимски колеги...

Ферари ги менува Фетел и Раиконен?

Ферари не започнале да водат преговори со двајцата пилоти за продолжување на договорите за 2018 година, бидејќи се разочарани од своите пилоти, иако во...

Алонсо се сели во Индикар наредната година?

Фернандо Алонсо потврди дека сеуште не е сигурен каде ќе се натпреварува во следната сезона, но не ја исклучи и можноста да премине во...

Хамилтон со нова победа во Канада

Луис Хамилтон стартуваше од пол-позицијата и 70 круга подоцна повторно беше прв. Пилотот на Мерцедес беше непобедлив, иако во првата фаза од трката Макс...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Синот на Михаел Шумахер потпиша со Ferrari

Синот по стапките на таткото. Мик Шумахер, синот на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер и официјално стана дел академијата на Ferrari. Официјализирањето на ова доаѓа...