MotoGP

Маркез ја доби па ја загуби пол позицијата

Иако заврши на првата позиција во квалификациите, Марк Маркез на денешната трка во рамките на Гран При трката во САД ќе стартува од четвртата...

Џек Милер со пол позиција во Аргентина

Во пресрет на денешната, втора трка сезонава во Moto GP, Џек Милер ќе стартува од првата позиција откако вчера вечер беше најдобар во квалификациите....

Во крајно неизвесна трка Довициозо славеше пред Маркез во Катар

  Ако по утрото денот се познава тогаш дефинитивно не очекува доста возбудлива сезона во МотоGP шампионатото. Овој викенд започна новата 70 сезона, а во...

Валентино Роси го продолжи договорот со Јамаха

Легендата на MotoGP шампионатот Валентино Роси ќе го гледаме на патеките уште најмалку три години откако вчера потпиша нов двегодишен договор со Yamaha. Иако...

КТМ со официјална презентација во пресрет на новата сезона во MotoGP

Во хангарот број 7 на аеродромот во Салзбург вчера KTM тимот го претстави моторот и тимот за претстојната сезона во Moto GP шампионатот. Овој...

Aprilia го претстави RS-GP за новата сезона

Во пресрет на новата сезона во Moto GP италијанскиот производител и конструктор Aprilia го претстави новиот мотор за новата сезона. Aprilia Gresini тимот во пресрет...

Ова е календарот на трки за оваа сезона на MotoGP

На 18 март започнува 70та јубилејна сезона во MotoGP. И оваа сезона како и минатата, започнува со трката за големата награда на Катар која...

Довициозо го изненади Маркез во Јапонија

Пилотот на Дукати Андреа Довициозо најдобро се снајде на влажната патека "Мотеги" и го запре бранителот на титулата во MотоГП Марк Маркес и триумфираше...

Познат првиот трансфер во МотоГП за 2018

Победникот од минатогодишнaта трка за Гран При на Холандија Џек Милер ќе го смени својот тим од следната сезона во MoтоГП и ќе се...

Новиот пилот во МотоГП триумфираше на нова трка во Мото 2,...

Пилотот на Хонда во класата Moто2 Франко Морбидели ја освои шестата победа од девет натпревари од почетокот на сезоната, зголемувајќи ја предноста во генералниот...

Маркез победник и во Германија

Светскиот шампион во MoтоГП Марк Маркез ја забележа осмата победа во кариерата на германската писта "Заксенринг", завршувајќи со предност од 3 секунди во однос...

Маркез со пол позиција во Германија

Светскиот шампион за 2016 година во MoтоГП Марк Маркез ја освои пол-позицијата за утрешната Гран При на Германија - осма на германската писта во...

Познат првиот нов возач во МотоГП за новата сезона

Лидерот во генералниот пласман на Moтo2 Франко Морбидели ќе добие место во трките во кралската класа во следната сезона во Хонда - Marc VDS....

Роси со историска победа во Холандија

Валентино Роси докажа дека има потенцијал да се бори за десеттата титула во кариерата откако дојде до феноменална победа во Гран При на Холандија....

Дебитант победи во квалификациите на Асен

Дебитант во кралската класа оваа година Јован Жарко ги победи Марк Маркез, Данило Петручи и Валентино Роси, Скот Рединг и Јонас Фолгер во напнатата...

Довициозо триумфираше и во Каталонија

Пилотот на Дукати Андреа Довициозо успеа да оствари одличен старт и да ја искористи добрата брзина на мотоциклот и високите температури на патеката, освојувајќи...

Довициозо изненади на Муџело

Триесетгодошниот италијанец Андреа Довициозо е победник на денешната трка од кралската класа Мото ГП на постата Муџело. Возачот на Дукати на почетокот беше целосно во...

Сузуки ги претстави мотори за новата сезона во МотоГП (ВИДЕО)

На патеката “Сепанг”, каде што денес започна официјалниот прв предсезонски тест од кралската класа, Сузуки го претставија обновениот GSX-RR, со кои пилотите Андреа Јаноне...

Јамаха ги претстави моторите за новата сезона во МотоГП (ВИДЕО)

Јамаха беше првиот конструктор во МотоГП, кој ги покажа машините на своите пилоти – Валентино Роси и Маверик Виналес за претстојната 2017 сезона. На специјалната церемонија...

Ова се новите правила во МотоГП (ВИДЕО)

МотоГП ќе покаже нов автоматски систем за идентификација на гумите на мотоциклистите во сезоната 2017, која ќе може да се следи од навивачите, како...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Синот на Михаел Шумахер потпиша со Ferrari

Синот по стапките на таткото. Мик Шумахер, синот на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер и официјално стана дел академијата на Ferrari. Официјализирањето на ова доаѓа...