Вести

РСБСП со нова кампања – Без изговори

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот и патиштата започна нова кампања со цел подигнување на свесноста на возачите за безбедноста во сообраќајот. За таа...

МВР викендов регистрирале 18 пијани возачи

Министерството за внатрешни работи, поточно секторот за внатрешни работи Скопје и овој викенд спроведе контрола на подрачјето на градот Скопје со цел да ги...

Познати финалисите за наградата Autobest

Организацискиот одбор составено од бројни членови на жири комисијата, ги одбра шесте финалисти за овогодинешната престижна награда. Традиционало, од 20те номинирани автомобили, жирито ги...

Макпетрол предупредува за лажен Фејсбук профил

Макпетрол АД Скопје објави соопштение преку кое предупредуваат за лажната Фејсбук страна преку која се организираат лажни наградни игри. Соопштението на компанијата го објавуваме...

Во септември увезени 2.338 половни автмобили

Царинската управа на Република Македонија ги објави податоците во однос на увозот на возила за месец септември. Овој календарски месец биле увезени вкупно 2.995...

Skoda Scala наследник на Rapid

Skoda ќе ги освежува спомените поврзани со Yugo Skala лансирајќи го својот нов хечбек модел именуван идентично, Skoda Scala. Skoda Scala ќе биде новиот...

Од ноќеска повторно поскапуваат горивата

Нов понеделник и повторно поскапување. Регулаторна донесе одлука за повторно поскапување на горивата откако истото го направи пред две недели. Според денешната одлука, цените на...

Акција на МВР – исконтролирани 188 возачи, 25 возеле под дејство...

Министерството за Внатрешни работи во соопштение за јавноста информираше дека во текот на ноќта спроведоле контрола на територијата на градот Скопје. Како што соопштуваат од...

Третата генерација на Citroen C1 ќе биде електричн

Четири години откако премиерно беше претставена втората генерација, францускиот производител Citroen како и самата PSA Групација работи на новата, трета генерација на најмалиот во...

Познати се кандидатите за “Светски автомобил на годината” за 2019

Жирито за избор на Светски автомобил на годината за 2019 година ја објави листата на кандидати кои учествуваат во овој избор. Како и претходните...

Започна производството на електричниот Audi E-Tron

Во фабриката на Audi во Брисел и официјално започна производството на електричниот SUV модел Е-Tron и покрај тоа што премиерата на овој модел се...

Спектакуларно претставување на рестилизиран FIAT 500X

Во срцето на Торино токму онаму каде што и започна приказната за Fiat, италијанскиот производител ја претстави новиот рестилизиран 500X. На заштитниот знак на поранешната...

Од ноќеска поскапуваат горивата

По денешната редовна седница, Регулаторна комисија за енергетика донесе одлука за зголемување на цената на горивата. Така според одлуката од ноќеска на полноќ Еуросупер БС-95...

Петиција: Воведување на камерите за задолжителна опрема на автомобилите

Секојдневно сме сведоци на бројни сообраќајни незгоди кои за жал завршуваат со смртни последици. Секојдневно сме сведоци на бројни прекршоци кои може да предизвикаат...

Bugatti го претстави новиот модел Divo

По долгата најава и тизер материјалите, францускиот производител на ултра луксузни и брзи автомобили Bugatti премиерно го претстави најновиот модел Divo. Divo кој се темели...

Сите автомобили од Формула Е ставени на продажба

Очекуваната петта сезона на Формула Е со новата генерација електрични болиди наближува и тимовите гледаат самоуверено во иднината. Со новиот голем чекор во шампионатот...

Toyota повлекува два модели од понудата

Јапонскиот производител Toyota објави дека од својата понуда ги повлекува моделите Verso и Avensis. Првиот модел иако повлечен од најголемиот дел од пазарите во Европа,...

Lotus прославува 70 години

Со адреналинско возење преточено во речиси едно минутно видео, Lotus прославува 70 години постоење. На приватната тест стаза на Lotus во Хетел, британскиот производител...

Ердоган забрани американските автомобили да се продаваат во Турција

Уште една трговска војна започна на штета на автомобилската индустрија. По американско-кинеската економска војна која резултираше со зголемени царини за увозот на автомобили, на...

Во Швајцарија забранети неколку модели на автомобили

Властите во Швајцарија објавија дека повеќе нема да дозволуваат регистрирање на одредени дизелски модели на Mercedes и Porsche поради превисоки издувни нивоа на штетни...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кога и каде се треба да се користат светлата во сообраќајот?

Овој период во време кога видливоста е драстично намалена, што поради краткото трање на денот што поради зимските услови, (не)користењето на светла значително влијае...