Вести

DFCCA: Одбројувањето започна!

Одбројувањето започна! Уште помалку од еден месец до овогодинешниот хуманитарно-забавен настан DFCCA (Drive For Colon Cancer Awareness). Оваа година овој интернационален настан ќе се...

Вилијамс го претстави новиот болид (ВИДЕО)

Вилијамс го претстави својот нов болид за сезоната 2017 во Формула 1. FW40 е името на болидот, во чест на 40-годишната историја на Вилијамс...

Еве ја листата на мотоциклистите кои ќе се натпреваруваат оваа сезона...

Светскиот Супербајк шампионат ги објави листите со мотоциклистите кои ќе земат учество во трката следната година. Михаел ван дер Марк ќе ја замени Хонда со...

МВР викендов регистрирале 18 пијани возачи

Министерството за внатрешни работи, поточно секторот за внатрешни работи Скопје и овој викенд спроведе контрола на подрачјето на градот Скопје со цел да ги...

Минатата година во 4.019 сообраќајки загина 137 лица

Извештајот за минатогодишните сообраќајни незгоди кои го објави Министерството за Внатрешни работи уште еднаш ја потврдува катастрофалната состојба на патиштата во Македонија. И минатата...

Ултра агресивниот концепт M8 Gran Coupe претставен во Женева (ФОТО+ВИДЕО)

Долгоочекуваниот концепт кој BMW го најавуваше подолго време конечно е претставен на саемот во Женева. Иако саемот за автомобили започнува на 8 март, сепак...

Нов удар за Тесла! Се повлекуваат 123.000 возила…

Откако се појавија бројни натписи дека Tesla во наредниот период ќе отиде под стечај, деновиве сме сведоци на нов удар за американската компанија. Имено,...

Познат и третиот нов пилот во МотоГП за наредната година

Пилотот од Moто2 Томас Љоти ќе се приклучи на стартната линија на кралската класа од почетокот на сезоната 2018 во сателитскиот тим на Хонда,...

Лада оди на продажба – Рено ќе биде новиот сопственик

АвтоВАЗ, компанија сопственик на најпродаваниот бренд на автомобили во Русија, легендарната Лада, наскоро добива нови сопственици. Руската гордост полека, но сигурно од доминантна руска...

Розберг: “Требаше Алонсо да ме замени”

Светскиот шампион Нико Розберг изјави дека се надевал дека Мерцедес ќе го земат Фернандо Алонсо за негов заменик во сезоната 2017 во Формула 1. Германскиот...

Роси со историска победа во Холандија

Валентино Роси докажа дека има потенцијал да се бори за десеттата титула во кариерата откако дојде до феноменална победа во Гран При на Холандија....

Ова е прелиминарниот календар во МотоГП за 2018

Светското првенство во мотоциклизам го објави својот Прелиминарен календар за сезоната 2018, со големиот британски круг Силверстоун, кое се враќа во МотоГП по 2010...

Мекларен размислува за Индикар

Извршниот директор на американските автомобилски серии Индикар Марк Мајлс изјави дека Мекларен подготвува проект за влез во шампионатот. Британскиот конструктор веќе имаше една појава...

Најголемиот саем за автомобили во регионов започнува на 22 март

Најголемиот саем за автомобили и мотоцикли во регионот, саемот во Белград започнува на 22 март годинава и ќе трае се  до 28 март. Шестиот...

Pininfarina со концепт на саемот во Пекинг

Една од најпознатите дизајнерски куќи во светот која се прослави со безвременските дизајни за Ферари, Pininfarina, на претстојниот саем во Пекинг ќе го претстави...

BMW го претстави iX3 концептот (ВИДЕО)

Германскиот производител BMW на претстојниот саем во Пекинг ја претстави електрифицираната изведба на X3 која ќе ја носи назнаката iX3. Без многу естетски разлики...

Опел го покажа новиот СУВ

Тесeн и компактен однадвор, многу широк и флексибилен одвнатре, со фасцинантна визија на SUV - тоа е сосема новиот Opel Crossland X. Овој функционален...

Хамилтон ја освои пол-позицијата на “Силверстоун”

Луис Хамилтон успеа да го направи првиот чекор, кон победата во домашната Гран При на Велика Британија со освојување на денешната квалификација. Ѕвездата на...

Audi R8 заминува во пензија

Лоша вест одекна од Инглоштад! На жалост на фановите на Audi како и останатите љубители на автомобилите германските медиуми пренесуваат дека популарната R8ца од...

Новиот RAV4 доаѓа во Њујорк

На 28 март започнува саемот за автомобили во Њујорк кој е вториот по големина по оној во Детроит. Иако автопроизводителите шансата за премиера на...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кога и каде се треба да се користат светлата во сообраќајот?

Овој период во време кога видливоста е драстично намалена, што поради краткото трање на денот што поради зимските услови, (не)користењето на светла значително влијае...