Индустрија

Berlingo, Combo Life и Rifter добитници на наградата Autobest 2019

Стручното жири составено од претставници од 31 земјаа од Европа по 16ти пат ја доделија наградата Autobest. Овогодинешната награда припадна на Citroen Berlingo, Opel...

Ова се финалистите за “Автомобил на годината”

  Здружението на Европскит автомобилистички новинари и покрај бројните новитети кои беа претставени во текот на 2018 година ги одбраа седумте кандидати за автомобил на...

Ова се најпродаваните 10 модели за првите девет месеци годинава

Објавени се и официјалните резултати за продажбата во Европа за месец септември. Додека производителите ги бројат загубите поради падот на продажбата предизвикан од новите...

Познати финалисите за наградата Autobest

Организацискиот одбор составено од бројни членови на жири комисијата, ги одбра шесте финалисти за овогодинешната престижна награда. Традиционало, од 20те номинирани автомобили, жирито ги...

Toyota повлекува два модели од понудата

Јапонскиот производител Toyota објави дека од својата понуда ги повлекува моделите Verso и Avensis. Првиот модел иако повлечен од најголемиот дел од пазарите во Европа,...

Lotus прославува 70 години

Со адреналинско возење преточено во речиси едно минутно видео, Lotus прославува 70 години постоење. На приватната тест стаза на Lotus во Хетел, британскиот производител...

Во Швајцарија забранети неколку модели на автомобили

Властите во Швајцарија објавија дека повеќе нема да дозволуваат регистрирање на одредени дизелски модели на Mercedes и Porsche поради превисоки издувни нивоа на штетни...

Погледнете која компанија има најголем профит од продаден автомобил, а која...

Во последниве години, повеќето производители на автомобили се трудат да ги подобрат своите перформанси за поголема профитабилност. На пример Нисан, го намали своето производство...

БМВ започна со производство на Серија 8 купе

На почетокот на оваа недела во фабриката на BMW Group во Динголфинг започна производството на новиот BMW 8 Серија Купе. Спортскиот автомобил го означува...

Продажбата на PSA со пораст од 38%

Со одлични продажни перформанси за првата половина од годината се пофалија на PSA Групацијата. Како што соопштуваат оттаму, во првите шест месеци продадени се...

Почина Маркијоне, човекот кој го спаси Fiat

На 66 годишна возраст во болница во Цирих почиња Серџо Маркијоне, до саботата прв човек на FCA и Ferrari. Маркијоне ќе остане запаметен како човекот кој...

Во првата половина од годината увезени 18.082 возила

Вкупно 18.082 половни возила се увезени во првата половина од година. Ова го покажуваат официјалните податоци објавени од страна на Царинската Управа на РМ. Според...

Renault нов официјален спонзор на ПСЖ

Францускиот производител на автомобили Renault и официјално е нов спонзор фудбалскиот клуб ПСЖ. Renault и актуелниот француски шампион потпишаа договор во важност од три...

Volvo со рекордна продажба во првата половина од годината

Компанијата Volvo Cars соопшти дека во првите 6 месеци од 2018 година остварила рекордна продажба. Според податоците во првата половина од годината забележан е...

Mercedes во првата половина од оваа година со продажба како никогаш...

Mercedes-Benz во првата половина од годината продаде повеќе возила од кога и да е. Од почетокот на годината до потрошувачите ширум светот беа доставени...

Volkswagen отвори фабрика во Руанда

Колку и да звучи неверојатно, но сепак е вистинито. Volkswagen групацијата отвора нова фабрика во Африка и тоа не било каде туку во Руанда,...

Toyota со рекордно ниво на профит

Како што пренесуват светските медиуми, кварталните приходи на јапонскиот производител на автомобили Тојота се зголемиле за 21 отсто, како резултат на намалувањето на трошоците...

Tesla со загуба во првиот квартал годинава

Американската автомобилска компанија Tesla забележа рекордна загуба во висина од 710 милиони американски долари во првиот квартал годинава. Како што пренесоа американските медиуми загубата...

EV: Nissan Leaf со рекордна продажба во март

Nissan Leaf забележа рекордна продажба во март во конкуренција на целосно електричните автомобили. Leaf во месец март постигна продажба од 6.053 возила во Европа...

Skoda со производство во Германија

Volkswagen објави дека чешкиот бренд Skoda ќе премести дел од производството во Германија. Оваа одлука на германската групација произлегува како последица на пополнетиот капацитет...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Синот на Михаел Шумахер потпиша со Ferrari

Синот по стапките на таткото. Мик Шумахер, синот на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер и официјално стана дел академијата на Ferrari. Официјализирањето на ова доаѓа...