Македонија

МВР и ноќеска казнуваше – казнети близу 200 возачи во Скопје

Службеници на Одделението за безбедност на сообраќајот при СВР Скопје и ноќеска беа активни на улиците низ Скопје. Како што соопштуваат од Министерството за Внатрешни...

Изминатиот викенд казнети близу 300 возачи во Скопје

Секторот за Внатреши работи при Скопје изминатиот викенд спроведе акциска контрола во која беа казнети близу 300 возачи. Како што соопштуваат од МВР, 78 возачи...

Санкционирани 333 непрописно паркирани возила во Општина Центар

ЈП Паркинзи на Општина Центар и Општина Центар во соработка со Сообраќајната полиција-Скопје за една недела санкционираа 333 непрописно паркирани возила кои го попречувале...

Викендов привремен сообраќаен режим во Скопје

Денес и утре во Скопје, поради одржување на манифестацијата "Бела ноќ" и уличната трка "Скопје Трча 2019" ќе биде воведен посебен сообраќаен режим. Денес во...

Општина Центар санкционираше 336 непрописно паркирани возила

Општина Центар заедно со ЈП Паркинзи на Општина Центар и во соработка со Сообраќајната полиција минатата недела санкционираше 336 непрописно паркирани возила кои го...

Денес и утре посебен сообраќаен режим во Скопје

Министерството за внатрешни работи преку соопштение ја информира јавноста дека денес и утре (02.10.2019 и 03.10.2019) во посета на Македонија ќе престојува државна делегација...

Град Скопје отстрани 295 непрописно паркирани возила

Град Скопје објави дека во текот на изминатата недела (23.09.2019 - 29.09.2019) од јавните површини на територијата на Скопје отстрани 295 возила. Станува збор за...

РКЕ: Од ноќеска поевтинуваат горивата

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната седница донесе одлука за утврдување на малопродажните цени на горивата за наредните седум дена. Според новата одлука од...

МВР со над 170 казни за возачи во Скопје

Традиционално и овој викенд МВР поточно Одделението за безбедност на сообраќајот при СВР Скопје спроведе засилени контроли на скопските сообраќајници. Како што соопштуваат од МВР, вчера...

Еве каде во Македонија има полначи за електрични автомобили

Македонија не е во земјите со развиена инфраструктура за електрични автомобили. Тоа е така и поради тоа што во Македонија нема многу електрични автомобили,...

ЈСП добива нови 33 автобуси

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и официјално го потпиша договорот за набавка на нови 33 нископодни еколошки автобуси на гас од производителот MAN. "Еден...

За една недела во Општина Центар санкционирани 337 непрописно паркирани возила

Општина Центар заедно со ЈП Паркинзи на Општина Центар и во соработка со Сообраќајната полиција минатата недела санкционираше 337 непрописно паркирани возила кои го...

Град Скопје: Отстранети 357 непрописно паркирани возила

Градот Скопје соопшти дека во изминатата недела (16.09.2019 - 22.09.2019) отстрани 357 непрописно паркирани возила кои биле паркирани на јавните површини. Од вкупниот број непрописно...

Големо поскапување на горивата од ноќеска

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната седница донесе одлука за утврдување на малопродажните цени на горивата за наредните седум дена. Според новата одлука од...

Изминатата ноќ 33 возачи санкционирани поради возење под дејство на алкохол

Традиционално и овој викенд МВР поточно Одделението за безбедност на сообраќајот при СВР Скопје спроведе засилени контроли на скопските сообраќајници. Како што соопштуваат од МВР, вчера...

Денска изменет сообраќаен режим во Скопје

Денска, петок, 20.09.2019 година на територијата на градот Скопје, поточно центарот ќе има изменет сообраќаен режим, соопштуваат од МВР. Причината за тоа е одржувањето на...

Македонија: Најмногу се возат автомобили на дизел

Според статистичките податоци објавени од страна на Државнит Завод за статистика, во Македонија најмногу се возат автомобили на нафта. Според податоците, минатата календарска година од...

За шест години бројот на регистрирани возила се зголемил за над...

Од 2012 година па заклучно минатата, 2018 година бројот на регистирани возила се зголеми за 132.030. Така, во 2012 година биле регистрирани вкупно 345.320 возила, а...

Општина Центар: Минатата недела санкционирани 272 непрописно паркирани возила

Општина Центар заедно со ЈП Паркинзи на Општина Центар и во соработка со Сообраќајната полиција минатата недела санкционираше 272 непрописно паркирани возила кои го...

РКЕ: Од ноќеска на полноќ поскапуваат горивата!

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната седница донесе одлука за утврдување на малопродажните цени на горивата за наредните седум дена. Според денешната одлука, цената...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ