Македонија

Во септември увезени 2.338 половни автмобили

Царинската управа на Република Македонија ги објави податоците во однос на увозот на возила за месец септември. Овој календарски месец биле увезени вкупно 2.995...

Од ноќеска повторно поскапуваат горивата

Нов понеделник и повторно поскапување. Регулаторна донесе одлука за повторно поскапување на горивата откако истото го направи пред две недели. Според денешната одлука, цените на...

Акција на МВР – исконтролирани 188 возачи, 25 возеле под дејство...

Министерството за Внатрешни работи во соопштение за јавноста информираше дека во текот на ноќта спроведоле контрола на територијата на градот Скопје. Како што соопштуваат од...

Петиција: Воведување на камерите за задолжителна опрема на автомобилите

Секојдневно сме сведоци на бројни сообраќајни незгоди кои за жал завршуваат со смртни последици. Секојдневно сме сведоци на бројни прекршоци кои може да предизвикаат...

Тргнаа на летување, а летнаа во провалија…

„Тргнаа на летување, а летнаа во провалија... Иван (24) и Ана (19) го загубија животот сообраќајна незгода...“. Ова е пораката која осамна покрај наводно...

Градот Скопје доби уште еден електричен автобус

Градот Скопје во јавниот сообраќаен превоз вклучува уште еден екоавтобус. Новиот електричен автобус за кој Градот Скопје пред неполни три месеци потпиша договор со...

Во недела привремен сообраќаен режим – еве кои улици ќе бидат...

Поради одржување на традиционалниот скопски маратон, во недела во Скопје ќе има привремен сообраќаен режим проследен со затворање на неколку улици. За таа цел...

Уште само неколку дена до овогодинешното DFCCA издание

Останаа уште само неколку денови до овогодинешниот хуманитарно-забавен настан DFCCA (Drive For Colon Cancer Awareness). Оваа година овој интернационален настан ќе се одржи во...

Ново поскапување на горивата, од ноќеска за дополнителни два денари

Ново поскапување на горивата! На денешната седница, Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија донесе одлука од полноќ горивата да поскапат за два денари. Така,...

Конечно пуштена автопатската делница Демир Капија – Смоквица (ВИДЕО)

Денеска, по шест години изградба и официјално беше пуштена во употреба автопатската делница Демир Капија - Смоквица. Со свечената церемонија на која учествуваа претставници...

Утре отворање на автопатската делница Демир Капија – Смоквица

Утре со почеток од 12:00 часот на свечена церемонија официјално ќе биде пуштен во употреба новата автопатска делница Демир Капија - Смоквица. На свечената церемонија...

Од следната недела по новиот автопат Демир Капија – Смоквица

Најавите од минатиот месец се исполнија. Од крајот на следната година делницата Демир Капија - Смоквица ќе биде во целост пуштена во употреба. Оваа...

DFCCA: Одбројувањето започна!

Одбројувањето започна! Уште помалку од еден месец до овогодинешниот хуманитарно-забавен настан DFCCA (Drive For Colon Cancer Awareness). Оваа година овој интернационален настан ќе се...

РСБСП со нова кампања: „Разбуди ги позитивните навики во сообраќајот!“

Се поголемите сообраќајни незгоди кои земаат се повеќе и повеќе животи го поттикна РСБСП да започне нова, пролетна кампања за безбедноста во сообраќајот. Разбуди ги...

Илјадници германски дизели ќе завршат во Македонија

Илјадници германски дизели јуришаат кон Македонија! Откако повеќето германски покраини донесоа одлука за редуцирање на сообраќајот на дизел возилата, авто плацевите низ Германија веќе...

Во Македонија минатата година се продале само 3.777 нови автомобили!?

Само 3.777 нови автомобили биле продадени за изминатата 2017 година. Според неофицијалните бројки до кој дојде AutoKlub, во 2017 година биле продадени 423 автомобили...

Поради интензивниот снег забрана за камиони на Стража, Ѓавато, Буково, Пресека...

Интензивните врнежи на снег што во моментов се актуелни на најголемиот дел од територијата на Македонија веќе предизвикаа нарушување на нормалниот тек на сообраќајот...

BMW најпребаруван авто бренд во Македонија (ФОТО)

BMW е најпребаруваниот авто бренд во Македонија. Според истражувањето на Top Speed, германскиот бренд е најгугланиот во Македонија како и во останатите земји од...

Минатата година во 4.019 сообраќајки загина 137 лица

Извештајот за минатогодишните сообраќајни незгоди кои го објави Министерството за Внатрешни работи уште еднаш ја потврдува катастрофалната состојба на патиштата во Македонија. И минатата...

Стопанска комора на Македонија со предупредување на учесниците во меѓународниот сообраќај...

По повод последните случувања поврзани со подметнувањето на мигранти кај македонски превозник, Стопанската комора на Македонија излезе со соопштение преку кое ги предупредува учесниците...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Синот на Михаел Шумахер потпиша со Ferrari

Синот по стапките на таткото. Мик Шумахер, синот на седумкратниот светски шампион Михаел Шумахер и официјално стана дел академијата на Ferrari. Официјализирањето на ова доаѓа...