Македонија

Од ноќеска повторно поскапуваат горивата

Нов понеделник и повторно поскапување. Регулаторна донесе одлука за повторно поскапување на горивата откако истото го направи пред две недели. Според денешната одлука, цените на...

Од следната недела по новиот автопат Демир Капија – Смоквица

Најавите од минатиот месец се исполнија. Од крајот на следната година делницата Демир Капија - Смоквица ќе биде во целост пуштена во употреба. Оваа...

Во септември увезени 2.338 половни автмобили

Царинската управа на Република Македонија ги објави податоците во однос на увозот на возила за месец септември. Овој календарски месец биле увезени вкупно 2.995...

Утре отворање на автопатската делница Демир Капија – Смоквица

Утре со почеток од 12:00 часот на свечена церемонија официјално ќе биде пуштен во употреба новата автопатска делница Демир Капија - Смоквица. На свечената церемонија...

Макпетрол предупредува за лажен Фејсбук профил

Макпетрол АД Скопје објави соопштение преку кое предупредуваат за лажната Фејсбук страна преку која се организираат лажни наградни игри. Соопштението на компанијата го објавуваме...

Конечно пуштена автопатската делница Демир Капија – Смоквица (ВИДЕО)

Денеска, по шест години изградба и официјално беше пуштена во употреба автопатската делница Демир Капија - Смоквица. Со свечената церемонија на која учествуваа претставници...

МВР викендов регистрирале 18 пијани возачи

Министерството за внатрешни работи, поточно секторот за внатрешни работи Скопје и овој викенд спроведе контрола на подрачјето на градот Скопје со цел да ги...

Ново поскапување на горивата, од ноќеска за дополнителни два денари

Ново поскапување на горивата! На денешната седница, Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија донесе одлука од полноќ горивата да поскапат за два денари. Така,...

РСБСП со нова кампања – Без изговори

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот и патиштата започна нова кампања со цел подигнување на свесноста на возачите за безбедноста во сообраќајот. За таа...

Уште само неколку дена до овогодинешното DFCCA издание

Останаа уште само неколку денови до овогодинешниот хуманитарно-забавен настан DFCCA (Drive For Colon Cancer Awareness). Оваа година овој интернационален настан ќе се одржи во...

И овој викенд МВР со зајакнати контроли – казнети 16 возачи...

И овој викенд идентично како и претходните, Секторот за внатрешни работи Скопје  при МВР спроведе зајакнати контроли на територијата на градот Скопје. Како што соопштуваат од...

Во недела привремен сообраќаен режим – еве кои улици ќе бидат...

Поради одржување на традиционалниот скопски маратон, во недела во Скопје ќе има привремен сообраќаен режим проследен со затворање на неколку улици. За таа цел...

Од ноќеска на полноќ поевтини горива

На денешната седница Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за нова корекција на цените чија важност стапува на сила од ноќеска на полноќ. Според одлуката,...

Градот Скопје доби уште еден електричен автобус

Градот Скопје во јавниот сообраќаен превоз вклучува уште еден екоавтобус. Новиот електричен автобус за кој Градот Скопје пред неполни три месеци потпиша договор со...

Тргнаа на летување, а летнаа во провалија…

„Тргнаа на летување, а летнаа во провалија... Иван (24) и Ана (19) го загубија животот сообраќајна незгода...“. Ова е пораката која осамна покрај наводно...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кога и каде се треба да се користат светлата во сообраќајот?

Овој период во време кога видливоста е драстично намалена, што поради краткото трање на денот што поради зимските услови, (не)користењето на светла значително влијае...