Македонија

РСБСП со нова кампања – Без изговори

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот и патиштата започна нова кампања со цел подигнување на свесноста на возачите за безбедноста во сообраќајот. За таа...

Во Македонија минатата година се продале само 3.777 нови автомобили!?

Само 3.777 нови автомобили биле продадени за изминатата 2017 година. Според неофицијалните бројки до кој дојде AutoKlub, во 2017 година биле продадени 423 автомобили...

И овој викенд МВР со зајакнати контроли – казнети 16 возачи...

И овој викенд идентично како и претходните, Секторот за внатрешни работи Скопје  при МВР спроведе зајакнати контроли на територијата на градот Скопје. Како што соопштуваат од...

Ново поскапување на горивата, од ноќеска за дополнителни два денари

Ново поскапување на горивата! На денешната седница, Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија донесе одлука од полноќ горивата да поскапат за два денари. Така,...

Илјадници германски дизели ќе завршат во Македонија

Илјадници германски дизели јуришаат кон Македонија! Откако повеќето германски покраини донесоа одлука за редуцирање на сообраќајот на дизел возилата, авто плацевите низ Германија веќе...

BMW најпребаруван авто бренд во Македонија (ФОТО)

BMW е најпребаруваниот авто бренд во Македонија. Според истражувањето на Top Speed, германскиот бренд е најгугланиот во Македонија како и во останатите земји од...

Градот Скопје доби уште еден електричен автобус

Градот Скопје во јавниот сообраќаен превоз вклучува уште еден екоавтобус. Новиот електричен автобус за кој Градот Скопје пред неполни три месеци потпиша договор со...

Тргнаа на летување, а летнаа во провалија…

„Тргнаа на летување, а летнаа во провалија... Иван (24) и Ана (19) го загубија животот сообраќајна незгода...“. Ова е пораката која осамна покрај наводно...

DFCCA: Одбројувањето започна!

Одбројувањето започна! Уште помалку од еден месец до овогодинешниот хуманитарно-забавен настан DFCCA (Drive For Colon Cancer Awareness). Оваа година овој интернационален настан ќе се...

Поради интензивниот снег забрана за камиони на Стража, Ѓавато, Буково, Пресека...

Интензивните врнежи на снег што во моментов се актуелни на најголемиот дел од територијата на Македонија веќе предизвикаа нарушување на нормалниот тек на сообраќајот...

Акција на МВР – исконтролирани 188 возачи, 25 возеле под дејство...

Министерството за Внатрешни работи во соопштение за јавноста информираше дека во текот на ноќта спроведоле контрола на територијата на градот Скопје. Како што соопштуваат од...

Стопанска комора на Македонија со предупредување на учесниците во меѓународниот сообраќај...

По повод последните случувања поврзани со подметнувањето на мигранти кај македонски превозник, Стопанската комора на Македонија излезе со соопштение преку кое ги предупредува учесниците...

Конечно пуштена автопатската делница Демир Капија – Смоквица (ВИДЕО)

Денеска, по шест години изградба и официјално беше пуштена во употреба автопатската делница Демир Капија - Смоквица. Со свечената церемонија на која учествуваа претставници...

Утре отворање на автопатската делница Демир Капија – Смоквица

Утре со почеток од 12:00 часот на свечена церемонија официјално ќе биде пуштен во употреба новата автопатска делница Демир Капија - Смоквица. На свечената церемонија...

Петиција: Воведување на камерите за задолжителна опрема на автомобилите

Секојдневно сме сведоци на бројни сообраќајни незгоди кои за жал завршуваат со смртни последици. Секојдневно сме сведоци на бројни прекршоци кои може да предизвикаат...

Уште само неколку дена до овогодинешното DFCCA издание

Останаа уште само неколку денови до овогодинешниот хуманитарно-забавен настан DFCCA (Drive For Colon Cancer Awareness). Оваа година овој интернационален настан ќе се одржи во...

Во септември увезени 2.338 половни автмобили

Царинската управа на Република Македонија ги објави податоците во однос на увозот на возила за месец септември. Овој календарски месец биле увезени вкупно 2.995...

Од следната недела по новиот автопат Демир Капија – Смоквица

Најавите од минатиот месец се исполнија. Од крајот на следната година делницата Демир Капија - Смоквица ќе биде во целост пуштена во употреба. Оваа...

Макпетрол предупредува за лажен Фејсбук профил

Макпетрол АД Скопје објави соопштение преку кое предупредуваат за лажната Фејсбук страна преку која се организираат лажни наградни игри. Соопштението на компанијата го објавуваме...

Од ноќеска на полноќ поевтини горива

На денешната седница Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за нова корекција на цените чија важност стапува на сила од ноќеска на полноќ. Според одлуката,...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кога и каде се треба да се користат светлата во сообраќајот?

Овој период во време кога видливоста е драстично намалена, што поради краткото трање на денот што поради зимските услови, (не)користењето на светла значително влијае...