Вести

Ова се финалистите за автомобил на годината за 2017

Здружението на Европскит автомобилистички новинари и покрај бројните новитети кои беа претставени во текот на 2016 година ги одбраа седумте кандидати за автомобил на...

Конечно Алфа Ромео го презентираше новиот модел Стелвио

Конечно! Претставен е долгоочекуваниот СУВ на Алфа Ромео, Стелвио. На свечена церемонија во рамките на авто шоуто во Лос Анџелес пред бројни новинари беше...

Фиат Типо потфрли на ЕуроНКап тестот (ВИДЕО)

Најновиот фамилијарен модел на ФИАТ, Типо/Егеа потфрли на Еуро НКАП тестот. Автомобилот чиј развој се одвиваше во Торино Центро Стил, а е наменет за...

Ова е новата Киа Рио

Претставена е новата Киа Рио со пет врати. Цените се уште треба да се потврдат, но досегашната Рио е една од најевтините мали автомобили -...

Ова е најмоќната Е-Класа на Мерцедес

АМГ стана бизнис лимузината на Мерцедес во најмоќната E-класа на сите времиња со следната генерација E 63 4MATIC + и E 63 S 4MATIC...

(И)Сторија: Ањели, Фиат, кризите и предизвиците

ИСТОРИЈАТ НА ФИАТ На 11 јули 1899 година во престолнината на италијанскиот регион Пиемонт, Торино е основана првата фабрика за автомобили наречена ФИАТ односно Fabbrica...

Еве го првиот пикап од Мерцедес

Со концептот X-класа, претставен во Стокхолм, Mercedes-Benz дава конкретна идеја за својот прв пикап. Тој ќе ги комбинира најдобрите квалитети како: моќност, функционалност, издржливост...

Новата Инсигниа веќе влегува во последната развојна фаза (ВИДЕО)

Новиот Опел Инсигниа Гранд Спорт во моментов е при крајот на последната развојна фаза. Таа е базирана целосно на нова архитектура и има значително...

Јамаха ја претстави новата R6 (ВИДЕО)

Со повеќе од 160 000 мотоцикл продадени во Европа и освоени три титули во Светскиот Суперспорт шампионат во последните 7 години - YZF-R6 е...

Ауди отсега и “made in Mexico” (ФОТО)

Кон крајот на оваа година, најдоцна на почетокот на првиот квартал следната година, во продажба треба да биде достапна новата генерација на Ауди Q5....

“Најжешките” автомобили претставени во Париз

  10. Хонда Сивик 9. Мерседес АМГ ГТ Р 8. Инфинити КјуИкс 7. Мицубиши ГТ ПХЕВ 6. Порше Панамера 5. Ситроен Ц-Икспириенс 4. Мерседес АМГ ГТ 3. Рено Трезор 2. Ферари ЛаФерари Аперта   1. Мерседес Мајбах 6

БМВ со X2 го освои Париз

Несомнено еден од најпривлечните штандови на авто саемот во Париз го има еден од најпривлечните новитети. Станува збор за субкомпактниот кросовер БМВ X2. Поспортски...

Лада оди на продажба – Рено ќе биде новиот сопственик

АвтоВАЗ, компанија сопственик на најпродаваниот бренд на автомобили во Русија, легендарната Лада, наскоро добива нови сопственици. Руската гордост полека, но сигурно од доминантна руска...

Тојота со целосно нов Хилукс ќе цели кон врвот на Дакар...

Полесен, побрз, нов, вака Тојота го најави пик ап-от со кој ќе се натпреварува на релито Дакар 2017 година. Новиот Хилукс ќе тежи 1,100...

Во ноември официјалното претставување на првиот СУВ на Алфа Ромео

Алфа Ромео својот прв СУВ и официјално ќе го претстави на претстојниот саем во Лос Анџелес кој ќе се одржи од 15ти до 18ти...

Потврден датумот за авто саемот во Женева

87то издание на најпопуларниот саем за автомобили во Женева ќе се одржи во периодот од 9ти до 19ти март следната година. Оваа информација ја...

Шкода го презентираше Кодијак

Откако пред скоро една година беше објавено дека и Шкода ќе лансира СУВ модел и ќе го носи името Кодијак, сепак дури пред неколку...

Сеат Атека со пет ѕвезди на Еуро НКАП краш тестот (ВИДЕО)

Првиот СУВ на Сеат, Атека успешно го помина краш тестот на Еуро НКАП освојуваќи пет ѕвезди. Атека на тестот се покажа како автомобил со...

Алфа Ромео Џулија со најдобар скор на Еуро НКАП краш тестот...

Најновиот модел на Алфа Ромео, Џулија ги освои престижните пет звезди Euro NCAP  краш тестот благодарение на одличниот резултат од 98% за заштита на...

Москва 2016: Лада со нови модели во освојување на нови пазари

АвтоВаз, производителот на легендарната Лада на авто саемот во Москва презентираше нови седум модели. Овие модели кои се очекува да влезат во сериско производство...

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кога и каде се треба да се користат светлата во сообраќајот?

Овој период во време кога видливоста е драстично намалена, што поради краткото трање на денот што поради зимските услови, (не)користењето на светла значително влијае...