Претставен првиот автономен мотоцикл на BMW

Во септември минатата година BMW објави кратко видео од моделот R1250 GS на кое се гледа како овој мотоцикл вози без возач. При тоа...

Ford и Volvo нема да настапат на саемот во Женева

Американскиот производител Ford и шведскиот Volvo ќе го пропуштат саемот за автомобили во Женева кој ќе се одржи во март годинава. Причината поради која Ford...

Autogefühl го тестираше камионот Freightliner Cascadia со ниво на автономија 2

Германскиот авто магазин Autogefühl во својата најнова епизода го тестираше камионот Freightliner Cascadia - камион со ниво на автономија 2. Актуелниот модел е лансиран во 2006...

Ова се најпродаваните електрични автомобили во САД

Неспорно е дека САД е најголемиот и најзначајниот пазар на електрични автомобили. Оттука и посветеноста на европските брендови кон освојување на овој пазар со...

Први фотографии од новата Opel Zafira Life

На интернет се појавија првите фотографии од новата Zafira Life на германски Opel. Како што може да се забележи од фотографиите, екстериерно, овој модел во...

Електричниот Atlis XT во продажба од 2020 година

Откако претходно Rivian ги објави плановите за производство на првиот електричен пик-ап, во трката за ова се вклучи и Atlis Motor Vehicle кој планира...

Jeep со рекордна продажба на американскиот пазар

Американскиот производител Jeep оствари рекордна продажба во 2018 година продавајќи 973.227 нови автомобили на американскиот пазар. Ова претставува зголемување од 5.61% во споредба на 2017...

Jaguar I-Pace најпродаван автомобил во Холандија

2018 година е и повеќе од успешна за Jaguar поточно електричниот модел I-Pace. По многубројните награди и признанија овој автомобил изминатата година забележа и...