More
  HomeВестиАуди А3 лидер во премиум компактниот сегмент

  Ауди А3 лидер во премиум компактниот сегмент

  Објавено на

  Ауди А3 и натаму е лидер во однос на продажбата на “Стариот Континент”. Според последните податоци за продажба во Европската Унија, Ауди А3 иако бележи пад во вкупната полугодишна продажба, сепак и натаму е лидер. Така за првите шест месеци, се продале 104.512 Ауди А3-ки што е убедливо најмногу и далеку пред А класата на Мерцедес и БМВ Серија 1.

  Серијата 2 на БМВ бележи најголемо процентуално зголемување на продажбата и тоа 56% во однос на истиот период лани. Со пораст од 48% на вкупната продажба на второто место според зголемувањето на продажбата е купе верзијата на БМВ Серија 2. Значително зголемување на продажбата бележи и Мерцедес со нејзината А Класа како и CLA моделот со раст од 21% односно 16% ретроспективно.

  Најголемо намалување на продажбата во премиум компактниот сегмент има Лексус CT и тоа 12% во однос на истиот период лани.

  Untitled

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...