More
  HomeКамиониВо светот на камионитеСо 2400 КС, ова е најбрзиот камион на светот (ВИДЕО)

  Со 2400 КС, ова е најбрзиот камион на светот (ВИДЕО)

  Објавено на

  Шведскиот производител на автомобили и камиони Волво и дефинитивно го произведе најбрзиот камион на Светот. Со 2400 КС “Железниот витез” на Волво е најбрз камион откако ги собори рекродите на 500 и 1000 метри. Благодарение на 13 литарскиот турбо дизел D13 мотор кој генерира и до 2400 КС и 4425 вртежи, Боје Овербринк ги поминал 500те метри за само 13 секунди со просечна брзина од околу 130 км/ч односно 1000 метри за 21,2 секунди со просечна брзина од 168 км/ч.

  Максималната брзина постигната со овој камион изнесува 275 км/ч, што е воедно рекорд кога се во прашање камионите.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...