More
  HomeСпортКлубОстанати спортовиОбјавена рутата за Дакар 2017

  Објавена рутата за Дакар 2017

  Објавено на

  И официјално е објавена рутата за релито Дакар 2017. За прв пат дел од трките од ова рели ќе се возат во Парагвај која сега е четвртата земја во Јужна Америка по Аргентина, Чиле и Боливија која ќе биде дел од ова рели натпреварување. Сепак оваа година релито нема да се вози во Чиле, а ќе започне во Буенос Аерес, па преку Ла Паз ќе заврши во главниот град на Парагвај, Асунсион.

  Дакар 2017 ќе започне на 2. јануари следната година и ќе се вози до 14. јануари. Ова рели ќе биде 29. во историјата, 5. организирано во Јужна Америка.

  Dakar 2017 - The route

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...