More
  HomeВестиСеат Атека со пет ѕвезди на Еуро НКАП краш тестот (ВИДЕО)

  Сеат Атека со пет ѕвезди на Еуро НКАП краш тестот (ВИДЕО)

  Објавено на

  Првиот СУВ на Сеат, Атека успешно го помина краш тестот на Еуро НКАП освојуваќи пет ѕвезди. Атека на тестот се покажа како автомобил со висока безбедност како за лицата внатре во автомобилот, така и за околината.

  Во однос на безбедноста за возрасните, Атека освои 93% што по Сеат Алхамбра е најдобар резултат во рамките на шпанскиот производител. 84% изнесува безбедноста на децата, додека безбедноста по пешаците изнесува 71%. Безбедносната асистенција изнесува 60% што е сосема солиден резултат.

  Видеото од краш тестот на Сеат Атека можете да го погледнете во продолжение:

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...