More
  HomeВестиЛада оди на продажба - Рено ќе биде новиот сопственик

  Лада оди на продажба – Рено ќе биде новиот сопственик

  Објавено на

  АвтоВАЗ, компанија сопственик на најпродаваниот бренд на автомобили во Русија, легендарната Лада, наскоро добива нови сопственици. Руската гордост полека, но сигурно од доминантна руска сопственост преминува во странска. Имено, францускиот производител Рено ќе го спроведе преостанатиот дел од капитализацијата со што ќе стане доминантен сопственик на АвтоВАЗ.

  За мнозинството акции, Рено ќе исплати 85 милијарди руски рубљи, а целиот овој процес треба да заврши во првиот квартал идната година. Со ова, за прв пат по 1966 година кога е и основана АвтоВАЗ, овој најголем производител на автомобили во поранешниот Советски Сојуз, а сега и Русија ќе стане мнозинска сопственост на странска компанија.

  Сепак, добрите познавачи на автомобилската индустрија велат дека ваквата капитализација е неминовна доколку АвтоВАЗ сака да успее во реализирањето на долгогодишниот план за враќање на Лада на старите патеки.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...