More
  HomeВестиБМВ со X2 го освои Париз

  БМВ со X2 го освои Париз

  Објавено на

  Несомнено еден од најпривлечните штандови на авто саемот во Париз го има еден од најпривлечните новитети. Станува збор за субкомпактниот кросовер БМВ X2. Поспортски во однос на X1 и со пооштри линии, X2-та е создадена за високи дострели на БМВ, а според критичарите, овој модел треба да биде главен на кои БМВ ќе се потпре во периодот од 2018-2022 година.

  Главниот шеф на БМВ задолжен за дизајн, Адријан фон Хојдонк тврди дека овој модел е за активни луѓе кои имаат потреба од комбинација на практичност и уживање. Од првичниот изглед може да се каже дека БМВ успеа во таа мисија, но треба да се почека да се види како ќе биде однесувањето на X2-та на терен. Но, ако се суди според она како се покажаа X1, X3, X4, X5 и X6 тогаш можеме да заклучиме дека X2-та ќе биде и тоа како голема закана за конкурентите.

  Овој модел се очекува во сериско производство да влезе во првиот квартал на 2018 година, а цената за основниот модел би изнесувала околу 35 илјади евра.

   

   


  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...