More
  HomeВестиАуди отсега и "made in Mexico" (ФОТО)

  Ауди отсега и “made in Mexico” (ФОТО)

  Објавено на

  Кон крајот на оваа година, најдоцна на почетокот на првиот квартал следната година, во продажба треба да биде достапна новата генерација на Ауди Q5. Овој бестселер СУВ на Ауди во моментов се произведува во неколку фабрики ширум светот и тоа во Инглоштад (Германија), Калуга (Русија), Чангчун (Кина), Аурангабаб (Индија) и Шах Алам (Малезија). Сепак, од овој месец Q5-та се произведува и во новата фабрика на Ауди во Сан Хозе Чапа (Пуебла) во Мексико.

  Инвестицијата на Ауди изнесува 1,1 милијарда американски долари и во рамките на оваа инвестиција отворени се 4200 работни места. Фабриката е со капацитет од 150 илјади автомобили годишно односно во просек, на дневно ниво има капацитет од околу 410 автомобили. 

   

  Audijeva nova tvornica u Meksiku

  Audijeva nova tvornica u Meksiku

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...