More
  HomeГаражаКраш ТестМерседес Е класа - дефиниција за безбедност

  Мерседес Е класа – дефиниција за безбедност

  Објавено на

  Последниот тест извршен на Еуро Н’Кап ни го открива новиот лидер кога е во прашање безбедноста. Најновата Е-Класа на Мерседес покажа извонредни резултати и се вбројува на врвот на листата на најбезбедни автомобили.

  Во однос на безбедноста на возачот односно возрасните, Мерседес има скор од 95% што е за 3% помалку од најдобриот скор годинава во однос на тој критериум. Моментално, со скор од 98% лидерската позиција ја држи Алфа Ромео Џулија. Споредбено, Џулија е подобра само во однос на тој критериум додека во останатите, а особено безбедноста на пешаците и децата е далеку поголема кај Мерседес, не само во однос на Џулија туку и сите преостанати модели тестирани годинава. Така, безбедноста на пешаците изнесува 77% додека на децата високи 90%.

  Во продолжение се резултатите како и видеото од краш тестот на Е-класата на Мерседес.


  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...