More
  HomeСпортКлубF1Генералниот пласман во Формула 1 по трката во САД

  Генералниот пласман во Формула 1 по трката во САД

  Објавено на

  Луис Хамилтон кој успеа да се избори за пол-позиција во квалификации за Гран При на САД на патеката “Остин” со клубскиот колега во тимот на Мерцедес Нико Розберг кој остана втор во вчерашните квалификации, успеа и да победи на денешната трка. Клубскиот колега и лидер во генерланиот пласман Нико Розберг беше втор, а пилотот на Ред Бул Даниел Рикиардо беше трет. До поени уште дојдоа Фетел, Алонсо, Сајнц, Маса, Перез, Батон и Грожан.

  За Хамилтон ова беше 50-от триумф во Формула 1, стигнувајќи до трета победа едноподруго, и петта во САД. Разликата меѓу пилотите на Мерцедес е 26 поени на три трки до крајот.

  Генералниот пласман по трката во САД кај поилотите:

  Vozaci F1

  Генералниот пласман по трката во САД кај конструкторите:

  konstruktori f1

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...