More
  HomeСпортКлубF1Макс Верстапен влезе во книгата на гинисови рекорди

  Макс Верстапен влезе во книгата на гинисови рекорди

  Објавено на

  Макс Верстапен влезе во книгата на гинисови рекорди со триумфот од Гран При на Шпанија оваа сезона. Пилотот на Ред Бул стана најмладиот победник во историјата на спортот.

  Холанѓанецот минатата година го направи своето деби во Формула 1 со Торо Росо на 17 години, но потоа ФИА го промени Правилникот во кој пилот треба да има наполнети 18 години, за да може да се натпреварува во шампионатот.

  Во 2016, токму на Гран При на Шпанија, Макс премина во Ред Бул и тогаш ја забележа и својата прва победа. Тинејџерот имаше 18 години и 228 дена, кога на 15 мај 2016 го грабна и трофејот за првото место во трката.

  Верстапен го замени Даниел Квајт во тимот на Ред Бул, кој на два наврати добиваше казна пораз инциденти со Фетел, по што беше заменет од холанѓанецот, и префрлен во тимот на Торо Росо.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...