More
  HomeСпортКлубMotoGPДовициозо триумфираше на трка во МотоГП по седум години

  Довициозо триумфираше на трка во МотоГП по седум години

  Објавено на

  Андреа Довициозо ja забележа својата прва победа по 7 години во МотоГП и втора за Дукати оваа година, додека Јамаха заврши со него на подиумот, на трката на патекаа “Сепанг” за ГН на Малезија, исполнета со пресврти, надминувања и драма. Силниот дожд го успори малку почетокот на претпоследната трка од шампионатот и можеби беше причина за падот на Кречлоу и Маркез, но светскиот шампион не застана и повторно се качи на моторот, а дури забележа и поени.

  Валентино Роси заврши втор, иако едно време и беше лидер, а клубскиот колега од Јамаха Хорхе Лоренцо беше трет. Во првата петорка беа и пилотите на Авинтиа Барбера и Баз, а прва десетка ја дополнија Виналес, Баутиста, Милер, П.Еспаргаро и Петричи, а Маркес заврши 11-ти.
  Докторот ја зголеми предноста во однос на Лоренцо на 28 поени во генералниот пласман, а Виналес се оддалечи од целта да заврши трет на табелата за сезоната 2016.

  Еве го кочечниот пласман на денешната трка:

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...