More
  HomeСпортКлубF1Хамилтон победи во Мексико, Розберг втор

  Хамилтон победи во Мексико, Розберг втор

  Објавено на

  Пилотот на МерцедесЛуис Хамилтон победи на трката за ГН на Мексико на патеката „Ерманос Родригез“. Британецот стигна до осмата победа во сезоната, и сега веќе разликата меѓу него и клупскиот колега Нико Розберг кој беше втор е 19 поени. На подиумот се искачи и пилотот на Ред Бул Макс Верстапен, но сепак холанѓанецот доби казна со пет секунди и така пилотот на Ред Бул станува петти, а Фетел завршува трет.

  До поени уште дојдоа и Рикиардо од Ред Бул, Раиконен – Ферари, Хулкенберг-Форс Индија, Ботас од Вилијамс, неговиот клубски колеха Маса и Перез од Форс Индија.

  Мерцедес веќе од порано ја освои титулата кај конструкторите, а последните две трки од шампионатот ќе го дадат името на новиот шампион во Формула 1. Следува трката на патеката „Хозе Карлос“ во Бразил, а потоа и последната трка во Абу Даби.

  Еве го конечниот пласман на денешната трка:

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...