More
  HomeВестиОва е најмоќната Е-Класа на Мерцедес

  Ова е најмоќната Е-Класа на Мерцедес

  Објавено на

  АМГ стана бизнис лимузината на Мерцедес во најмоќната E-класа на сите времиња со следната генерација E 63 4MATIC + и E 63 S 4MATIC +. Благодарение на исклучително забрзување, на 4.0-литарски би-турбо V8 мотор со моќност до 612 КС.

  Тоа го прави најмоќниот мотор некогаш на E-класа. Во исто време е и најефикасниот благодарение на сериската функција за исклучување на цилиндри AMG Cylinder Management.

  Со забрзување од 3,4 секунди од 0-100 km / h моделот е непобедлив во својата класа со девет-степен спортски менувач AMG SPEEDSHIFT MCT (Multi Clutch Technology).

  Технички податоци:

  Mercedes-AMG E 63 4MATIC +

  Mercedes-AMG E 63 S 4MATIC +

  мотор

  4.0-литарски V8 со би-турбо компресори и директно вбризгување

  4.0-литарски V8 би-турбо компресори и директно вбризгување

  зафатнина

  3982 cc

  3982 cc

  моќност

  420 kW (571 КС)
  5750 – 6500 rpm

  450 kW (612 КС)
  5750 – 6500 rpm

  Максимален вртежен момент

  750 Nm при 2250-5000 rpm

  850 Nm при 2500-4500 rpm

  трансмисија

  AMG SPEEDSHIFT MCT 9-брзинска спортска трансмисија

  AMG SPEEDSHIFT MCT 9- менувач спортска трансмисија

  Комбинирана потрошувачка на гориво

  9,2 – 8,9 l / 100 km
  9,2 -8,9 л / 100 км

  Тежина (DIN / EC)

  1.875 * / 1.950 кг **

  1.880 * / 1.955 кг **

  Забрзување 0-100 км / ч

  3.5 сек

  3.4 сек

  максимална брзина

  250 км / час ***

  250 км / час ***

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...