More
  HomeСпортКлубMotoGPЕве зошто овaа сезона е историска сезона во МотоГП

  Еве зошто овaа сезона е историска сезона во МотоГП

  Објавено на

  Девет различни победници во една сезона во МотоГП – нешто што не се случило никогаш во шампионатот.

  Историските успеси на Кајл Кречлоу, Андреа Довициозо, Андреа Јаноне, Хорхе Лоренцо, Марк Маркез, Џек Милер, Дани Педроса, Валентино Роси и Маверик Виналес ќе бидат запаметени.

  Исто така видовме победи на четири различни производители – Дукати, Хонда, Сузуки и Јамаха, а независни тимови зедоа три победи – две за Кајл Кречлоу и една за Џек Милер со поддршка на Хонда.

  Може ли да видиме и 10-ти различен победник во викендот од 11-ти до 13-ти ноември, кога возачите ќе излезат за последен пат сезонава на патеката “Валенсијана” во Валенсија-Шпанија?

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...