More
  HomeСпортКлубWRCОфицијално: Шампионот Фолксваген го напушти WRC

  Официјално: Шампионот Фолксваген го напушти WRC

  Објавено на

  Фолксваген најавија и официјално дека завршуваат со Светскиот рели шампионат (WRC) по крајот на сезоната 2016. Веста доаѓа само една недела по заминувањето на Ауди. И двата производители, кои се под една капа, завршуваат со долгогодишната и многу успешна серија на титули и победи – во неделата Себастијан Ожие, ја освои четвртата титули кај пилотите и ја обезбеди четвртата светска титула на Фолксваген кај конструкторите.

  Со излегувањето на Фолксваген од трката следната година остануваат четири производители – Цитроен, Хјундаи, М-Спорт и новопристигнатата Тојота.

  Пилотите на светскиот шампион кај конструкторите Себастијан Ожие, Јари-Мати Латвала и Андреас Микелсен ќе треба да најдат нови патишта за останувањето во WRC или нов потфат во кариерата.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...