More
  HomeВестиФиат Типо потфрли на ЕуроНКап тестот (ВИДЕО)

  Фиат Типо потфрли на ЕуроНКап тестот (ВИДЕО)

  Објавено на

  Најновиот фамилијарен модел на ФИАТ, Типо/Егеа потфрли на Еуро НКАП тестот. Автомобилот чиј развој се одвиваше во Торино Центро Стил, а е наменет за пазарите од ЕМЕА доби три односно четири ѕвезди на тестот. Стандардниот модел на ФИАТ Типо доби три ѕвезди додека пак моделот со пакетот за безбедност (Safety Pack) доби четири ѕвезди и тоа пред се поради безбедносната технологија.

  Во однос на безбедноста на возачот односно возрасните, ФИАТ Типо има скор од 82%, во однос на безбедноста на децата таа изнесува 60% додека на пешаците 62%. Во однос на безбедноста на околината скорот на ФИАТ Типо изнесува 57% кај моделот со безбедносен пакет на опрема односно 25% кај основниот модел.

  Сепак доколку се погледнат конкурентите, ФИАТ Типо има идентичен или малку подобар скор од Рено Меган, Пежо 301, Ситроен Ц Елисе…

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...