More
  HomeВестиПариз, Мадрид, Атина и Мексико Сити го забрануваат дизелот

  Париз, Мадрид, Атина и Мексико Сити го забрануваат дизелот

  Објавено на

  Загаденоста на воздухот е глобален проблем. Овој проблем е присутен како во развиените така и во помалку развиените градови. Токму за оваа проблематика во седиштето на Обединетите Нации во Њу Јорк се одржа конференција на која учествуваа градоначалници на 40 различни градови ширум светот. Подобрувањето на квалитетот на воздухот како и борбата со климатските промени беа главните теми на оваа конференција.

  Меѓу другото, градоначалниците на Париз, Мадрид, Атина и Мексико Сити се договорија за целосна забрана на возилата кои користат дизел деривати. Така според првичниот договор од 2025 година на улиците на овие градови нема да може воопшто да се возат дизел возилата.

  Градоначалникот на Мексико Сити, Мигуел Ангел Мансера изјави дека со зголемувањето на инвестициите во јавниот превоз ќе се помогне во прочистувањето на воздухот во градот. Неговиот колега, градоначалникот на Атина Гиоргос Каминис изјави дека целта на неговиот град е елиминирање на автомобилите од центарот на градот.

  Овие одлуки наидоа на позитивни реакции на активистите, но дел од нив изјавија дека треба да се почека и да се види дали овие намери ќе бидат реализирани од градоначалниците, но исто така потенцираа  дека и другите градови треба да го следат овој пример.

   

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...