More
  HomeСпортКлубF1Еве кој најмногу претекнуваше изминатата сезона во Ф1

  Еве кој најмногу претекнуваше изминатата сезона во Ф1

  Објавено на

  Холандскиот тинејџер кој изненади во Формула 1 Макс Верстапен е првак по претркувања за сезоната 2016 според статистиката на Пирели. Тој оствари 78 претркувања што е рекорден број од 1983 година наваму, од кога овие податоци почнуваат да се собираат.

  Тој направи 18 минувања со Торо Росо и 60 откако се приклучи на Ред Бул, кои се први по овој показател кај конструкторите со 136 на број, затоа што и тимскиот колега Рикардо на својата сметка има 31, а Квајт имаше 15 пред да биде заменет од Макс.

  Значајна разлика се забележува во вкупниот број претркувања од минатата година – 866 во сезоната 2016 спрема 509 за претходната. Порастот се објаснува до одреден степен и со новодојдените на патеката Хаас, како и со рекордните 21 круг во шампионатот.

  Гран При на Кина беше сведок на најмногу претркувања на сува патека – 128, а Гран При на Бразил – најмногу на мокра – 64. Пилотот на Мерцедес Луис Хамилтон има најмногу претркувања за една трка – 18.

  ФОТО: Formla1

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...