More
  HomeСпортКлубF110 работи кои ја одбележаа сезоната 2016 во Формула 1

  10 работи кои ја одбележаа сезоната 2016 во Формула 1

  Објавено на

  Со својата прва титула во Формула 1 Нико Розберг урна низа рекорди, а со откажувањето токму по неа, се нареди до имиња како Ален Прост. Сезоната 2016 беше напната и интересна, а сите бевме сведоци на ситуации, кои се видени за прв пат во последниве години.

  1. Макс Верстапен стана најмладиот победник, како и најмладиот пилот, кој се качи на подиумот во историјата на шампионатот;

  2. Луис Хамилтон ја запиша победата број 250 во Формула 1;

  3. Покрај тоа трикратниот светски шампион освои повеќе полпозиција од пилотите на Ред Бул, земени заедно;

  4. Хамилтон веќе е со повеќе победи од Ф1 иконата Ален Прост;

  5. Хамилтон победи на најмногу трки од сите други пилоти – 24;

  6. Хамилтон беше единствениот победник во месец јули, кои содржи четири Гран При трки;

  7. Шарл Леклер стана трет пилот од Монако со почеток во шампионатот;

  8. Сингапур беше домаќин на трка број 950 во историјата на Формула 1;

  9. Естебан Гутиерес запиша во најмногу Гран При натпревари без да заврши во топ 6;

  10. За прв пат од 2006 година наваму сите тимови запишаа поени.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...