More
  HomeСпортКлубF1Формула 1 се враќа во Франција

  Формула 1 се враќа во Франција

  Објавено на

  Трката за Гран При на Франција ќе се врати во календарот на Формула 1 од 2018 година по 10 сезони пауза. Трката ќе се одржи на патеката “Пол Рикар” во Ле Кастеље на Азурниот брег, откако двете страни потпишаа договор за пет години.

  Франција за последно беше домачин на трка од Ф1 во почетокот од шампионатот во 2008 година на “Мани-Кур”, по што отпадна од програмата од финансиски причини.

  Патеката “Пол Рикар” често се користи за тестирање од тимовите, а за последно угости трка од Формула 1 во 1990 година. Од таа 19990 се инвестирани околу 80 милиони евра за реновирање.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...