More
  HomeВестиАртеон е наследникот на Фолксваген ЦЦ

  Артеон е наследникот на Фолксваген ЦЦ

  Објавено на

  Германскиот производител на автомобили Фолксваген ги објавив првите фотографии од прототипот Артеон. Артеон всушност е наследник на премиум моделот ЦЦ и со овој модел Фолксваген ќе настојува да го земе приматот од БМВ Серија 5 во соодветниот сегмент.

  На прв поглед предниот дел потсетува на ЦЦ, но Артеон содржи повеќе емоција, особено во предните фарови. Авто критичарите пишуваат дека Артеон е моделот со кој ќе се напаѓа на пазарот во САД и преку кои Фолксваген треба да се “измие” за Дизелгејт.

  Многу информации околу Артеон не се познати, она што е познато е дека ќе биде достапен во дизел и бензинска изведа со 1.5, 1.8, 2.0 и 2.2 TDIs мотор, а почетната цена би се движела околу 35 илјади евра.

   

  Volkswagen Arteon prototype - rear tracking

  Volkswagen Arteon prototype - side

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...