More
  HomeВестиНовата Серија 7 од БМВ е "дојдена од иднината"

  Новата Серија 7 од БМВ е “дојдена од иднината”

  Објавено на

  Да управуваш возило, стоејќи пред него на паркингот, и само со гестови како диригент, да менуваш, да подесуваш додека возиш, се некои од работите кои ја прават новата Серија 7 на BMW да изгледа како машина што дошла од иднината.

  Одлична технологија, имплементирана во новата Серија 7, осветлен пат од ласерските фарови. Шестата генерација на BMW Серија 7 е првиот сериски автомобил кој може да се паркира без возач зад воланот. Со новиот BMW Display клуч, ги гледате сите нејзини особини, како и додека излегува од паркингот.

  Верзии на новата BMW Серија 7:

  BMW M760Li xDrive:

  12-цилиндричен бензински мотор, M Performance TwinPower Turbo технологија со два mono-scroll турбополначи;

  Зафатнина: 6592 см3

  Макс. моќност: 610 КС * при 5500 врт / мин., Макс. вртежен момент: 800 Нм од 1500 врт / мин .;

  Забрзување (0-100 km / h): 3,7 секунди Максимална брзина: со опционалниот M Driver’s пакет: 305 км / ч (ограничена); Комбинирана потрошувачка на гориво: 12,6 л / 100 км **, Комбинирани CO2: 294 g / km **, Стандард EU6.

  BMW 750i xDrive (BMW 750Li xDrive): V8 бензински мотор (два Twin Scroll турбополначи, директно вбризгување, VALVETRONIC, двоен VANOS) Зафатнина: 4 395 см3,

  Моќност: 450 к.с. при 5 500 – 6 000 врт / мин, Макс. вртежен момент: 650 Nm при 1 800 – 4 500 вртежи / мин,

  Забрзување [0 – 100 km / h]: 4,4 сек. (4,5 секунди), Максимална брзина: 250 km / h, просечна потрошувачка на гориво *: 8,3 – 8,1 л (8,5 – 8,3 л) / 100 km, CO2 *: 194 – 189 g / km (197 – 192 g / km): EU6.

  BMW 740i (BMW 740Li): редовно шестцилиндричен бензински мотор (Twin Scroll турбополнач, директно вбризгување, VALVETRONIC, двоен VANOS) Зафатнина: 2 998 см3,

  Моќност: 240 kW / 326 КС при 5 500 – 6 500 врт / мин, Макс. вртежен момент: 450 Nm при 1 380 – 5 000 врт / мин,

  Забрзување [0 – 100 km / h]: 5,5 сек. (5,6 сек.), Максимална брзина: 250 km / h, просечна потрошувачка на гориво *: 7,0 – 6,6 л (7,0 – 6,6 ла) / 100 km, CO2 *: 164 – 154 g / km (164 – 154 g / km): EU6.

  BMW 740e (BMW 740Le, BMW 740Le xDrive): бензински мотор (Twin Scroll турбополнач, директно вбризгување, VALVETRONIC, двоен VANOS) Зафатнина: 1 997 см3,

  Моќност: 258 к.с. при 5 000 – 6 500 врт / мин, Макс. вртежен момент: 400 Nm при 1 250 – 4 800 вртежи / мин, технологија BMW eDrive електромотор, Моќност: 70 kW / 95 КС, Вртежен момент: 250 Nm, високоволтова батерија,

  Вкупна системска моќност: 326 к.с., Забрзување [0 – 100 km / h]: 5,6 сек. (BMW 740Le: 5,7 сек., BMW 740Le xDrive: 5,5 сек.), Максимална брзина:> 240 км / ч, Максимална брзина во електричен режим: 120 км / ч (електронски ограничена); електрични километража **: 40 км (BMW 740Le: 40 km, BMW 740Le xDrive: 37 км),

  Просечната потрошувачка **: 2,1 l / 100 km (BMW 740Le: 2,1 л, BMW 740Le xDrive: 2,3 л), 12,5 киловатчасови / 100 km (BMW 740Le: 12,5 киловатчасови, BMW 740Le xDrive: 13,0 киловатчасови), CO2 **: 49 g / km (BMW 740Le: 49 g / km, BMW 740Le xDrive: 53 g / km),: EU6. * Податоци во ЕУ тест циклус, во зависност од избраната големина гуми. ** Прелиминарна податоци во ЕУ тест циклус за Plug-in хибридни автомобили, во зависност од избраната големина гуми.

  Дизел модели:

  При BMW 750d xDrive и BMW 750Ld xDrive дебитира целосно ново развиен во линија шестцилиндричен дизел мотор. Технологијата BMW TwinPower Turbo на трилитров агрегат вклучува четири турбополначи. Со моќност од 400 КС и максимален вртежен момент од 760 Нм новиот шестцилиндричен мотор е најмоќниот дизел агрегат, монтиран некогаш во BMW.

  BMW 750d xDrive забрзува од 0 до 100 км / ч за 4,6 секунди (BMW 750Ld xDrive: 4,7 секунди), Новиот дизел мотор импресионира и со исклучително ниска потрошувачка на гориво. Просечната потрошувачка на гориво на BMW 750d xDrive и BMW 750Ld xDrive е меѓу 5,9 и 5,7 l / 100 km, СО2 и на двата модела се меѓу 154 и 149 g / km (податоци во ЕУ тест циклус, во зависност од избраната големина гуми).

  BMW 730d (BMW 730Ld): редовно шестцилиндричен дизел мотор со технологија BMW TwinPower Turbo (турбокомпресор со променлива геометрија, директно вбризгување Common Rail)

  Зафатнина: 2 993 см3, Моќност: 195 kW / 265 КС при 4 000 вртежи / мин, Макс. вртежен момент: 620 Nm при 2 000 – 2 500 врт / мин, Забрзување [0 – 100 km / h]: 6,1 сек. (6,2 сек.),

  Максимална брзина: 250 km / h, просечна потрошувачка на гориво *: 4,9 – 4,5 л (5,0 – 4,6 л) / 100 km, CO2

  Image result for bmw 7 2017

  Related image

  Image result for bmw 7 2017

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...