More
  HomeВестиНов Мерцедес АМГ по повод 50 годишнина

  Нов Мерцедес АМГ по повод 50 годишнина

  Објавено на

  Во 2017 година Mercedes-AMG ја одбележува својата 50-годишнина и по тој повод единицата на брендот ќе претстави уште еден член на семејството AMG GT. Ова е новиот Mercedes-AMG GT C.

  Позициониран меѓу AMG GT S и AMG GT R, новиот модел првично ќе се нуди само како “Edition 50”. Покрај него, Mercedes-AMG се згрижени и се за AMG GT и GT S.

  Новите модели ќе се карактеризираат со AMG Panamericana предна решетка, која ќе ги дели сите AMG GT модели. Новата предна престилка пак ја нагласува ширината на автомобилот и го држи подобро на земјата, а големите надворешни отвори за воздух гарантираат ладење на моторот. Освен тоа има систем “AIRPANEL active air management” – вертикалните ребра во долниот дел на предната престилка се отвораат и затвораат од електромотор за околу секунда, за да го обезбедат потребното ладење. Кога нема потреба од тоа, решетките се затворени.

  Промени има и во моторот – 4.0 литарски V8 битурбо мотор во AMG GT веќе е со 476 КС (14 КЦ помоќен од претходно). Освен тоа има и 30 Нм повеќе – 660 Nm вртежен момент. Истите податоци ќе важат и за GT Roadster, кога ќе излезе на пазарот. Во GT S моќноста се зголемува со 12 КС и достигнува 522 КС и 670 Нм. AMG GT C и двете варијанти на каросерија пак има 557 КС и 680 Nm. Најсилниот модел AMG GT R, добива 585 КС и 700 Нм.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...