More
  HomeСпортКлубF1Ботас: "Сакам да ја освојам титулата со Мерцедес"

  Ботас: “Сакам да ја освојам титулата со Мерцедес”

  Објавено на

  Валтер Ботас, новиот пилот на Мерцедес, веќе го даде своето прво интервју за Тимот во кое раскажа како разбрал дека оди во најголемиот тим во Формула 1.

  “Во овој спорт брзо учиш дека ништо не е сигурно, додека пенкалото не ја допира хартијата. Разбрав дека одам во Мерцедес, кога потпишав договорот. Мојата прва цел е победа. Потоа ќе си поставам цел, која ќе можам да си ја дозволам. Во зависност од тоа на кое ниво ќе е колата во првата трка, ќе видиме што можеме да очекуваме од сезоната. Имам искуство, но сеуште не сум постигнал ништо во Формула 1. Жеден сум за победи, и сакам да ја освоиме титулата како тим и јас како пилот. Подготвен сум да работам многу, сеуште сум млад. Луис ќе е како референтна вредност – тој е трикратен светски шампион и сите знаат колку е добар, па ќе биде одлично да сум негов соиграч и да се споредувам со него. Но, пред сè, двајцата треба да работиме заедно и да го водиме тимот напред “, изјави Ботас.

  За да може Ботас да потпише со Мерцедес, Вилијамс мораше да го ослободат од неговиот договор со нив, кој беше обновен во 2016 година. Фелипе Маса така мораше да го одложи повлекувањето од спортот.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...