More
  HomeВестиОпел го покажа новиот СУВ

  Опел го покажа новиот СУВ

  Објавено на

  Тесeн и компактен однадвор, многу широк и флексибилен одвнатре, со фасцинантна визија на SUV – тоа е сосема новиот Opel Crossland X. Овој функционален урбан кросовер модел претставник на Б-сегментот е вториот член на семејството Opel X.

  Поголем Grandland X ќе биде претставен подоцна оваа година како претставник на компактната класа (Ц сегментот). На овој начин Опел дава почеток на производната офанзива наречена “7 во 17-та”, вклучувајќи презентација на седум нови автомобили во 2017 година. Два од нив се нови модели од семејството X, а Opel Crossland X ќе го одбележи своето деби во Берлин на 01 февруари.

  Со својата должина од 4.21 метри, новиот Crossland X е со 16 сантиметри пократок од Астра, но истовремено е со 10 сантиметри повисок. Патниците во него можат да се радуваат на високо позиционирани седишта, на тој начин имаат пријатен преглед. Купувачите бараат уште повеќе возбудливо искуств ио можат да обезбедат дополнително чувство за простор со предложениот како дополнителна опрема панорамски стаклен покрив.

  Покрај тоа, новиот модел нуди исклучителни иновативни решенија, претворајќи го секојдневното патување во нешто поудобно, побезбедно и полесно. Приспособливо предно светло (AFL) head up екранот и панорамска камера за гледање назад со 180-степен преглед, како и врвни асистенти за паркирање (Advanced Park Assist), системите за предупредување за опасност од удар напред со воспоставување на пешак и автономно автомацко исклучување (Forward Collision Alert with pedestrian detection and Autonomous Emergency Braking), тристепен систем за утврдување на заморот на возачот, за почитување на лентата за движење (Lane Keep Assist) за препознавање на сообраќајните знаци (Speed Sign Recognition) и предупредувањето за присуство на објект во мртвата зона на видот на возачот (Side Blind Spot Alert).

  Како возачот, така и патникот до него можат да уживаат во квалитетите на ергономските заверена од AGR (Aktion Gesunder Rücken, Германско друштво за здрави грбовите) седишта. Опел е единствениот производител, нудејќи слична технологија поврзана со комфорот во овој сегмент (како за Crossland X, така и за Mokka X).

  Багажниот простор од своја страна нуди волумен од 410 литри – без да се свиткаат задните седишта – и е водечки за класата.

   

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...