More
  HomeСпортКлубMotoGPОва се новите правила во МотоГП (ВИДЕО)

  Ова се новите правила во МотоГП (ВИДЕО)

  Објавено на

  МотоГП ќе покаже нов автоматски систем за идентификација на гумите на мотоциклистите во сезоната 2017, која ќе може да се следи од навивачите, како и од другите пилоти. Досега оваа информација беше достапна пред трката од добавувачот на гуми Michelin.

  Промена ќе има и за време на квалификациите. Пилотите кои влегуваат во првата квалификација од втората, ќе имаат право да разменат задни гуми за втората квалификациска сесија во потрага по полпозиција.

  Гумите интермедија за средно влажна патека ќе отпаднат од следната сезона. Причината е премногу краткиот живот, поради што речиси не беа искористени.

  Од следната година ќе има и промени во однос на трките и рестартите. Ако натпреварувањето биде суспендирано до третата тура, сите пилоти ќе можат да учествуваат во новиот почеток, без разлика дали успеале да стигнат до неа.

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...

  Погледнете колку Skoda Octavia може да помине со 1 литар гориво (ВИДЕО)

  Екипата на Car Throttle направи невообичаен тест со цел да одговори на прашањето колку...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Зошто НАТО ја бомбардираше фабриката на Застава?

  Во ексклузивното интервју кое го спроведе АутоКлуб со господинот Тома Савиќ, поранешниот директор на...

  Погребани заедно со СССР: Напуштени проекти на советски автомобили

  Russia Beyond на македонси, објави интересна статија поврзана со развојот на автомобилите во поранешниот...

  Видео за сите љубители на Bburago количките од 90-те

  Малите метални колички кои ги произведува Bburago веќе со децении се симбол на секое...