More
  HomeСпортКлубWRCОва се новите правила во Светскиот рели шампионат

  Ова се новите правила во Светскиот рели шампионат

  Објавено на

  Речиси секоја нова сезона во Светскиот рели шампионат е проследена со промени во Правилникот. 2017 година во WRC ќе започне кон крајот на овој месец со легендарното рели во Монте Карло и затоа ФИА веќе ги изработи новите правила во 2017 година.

  Промена во Стартната линија

  Досега во првите два дена пилотите започнуваа по редоследот по кој се наредени во генералниот пласман. Од сезона 2017 тие ќе стартуваат на тој начин само во првиот ден, а вториот ќе биде врз основа на прикажаното до моментот на релито. Првиот ден на рели Монте Карло ќе биде базиран на генералниот пласман од сезоната 2016.

  Промена во Завршната фаза

  Завршна фаза од секое рели обезбедува дополнителни поени на најбрзите пилоти од 2011 година наваму. Досега првите тројца натпреварувачи земаат соодветно по 1, 2 и 3 поени, а од почетокот на престојната сезона ќе има уште за што да се борат. Петмина кандидати ќе си поделат поени, како најспориот од нив ќе освои еден бод, а најбрзиот – 5.

  Промена во Правата на конструкторите

  Во 2016 година секој производител можеше да наведе двајца пилоти, кои ќе забележуваат поени на табелата кај конструкторите, а од 2017 година ќе има право да посочи три имиња, со што не мора да избира лидер.

  • ТАГОВИ
  • wrc

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...

  И за Rolls-Royce нема криза – зголемена продажбата во 2022 година

  Короната и воената интервенција на Русија во Украина која предизвика нови економски текови се...

  СЛИЧНИ ОБЈАВИ

  Еве кои се ослободени од плаќање на патарина

  Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за...

  Новата генерација на Renault Espace доаѓа на пролет

  Се е подготвено за новата, шеста генерација од моделот Espace, соопштуваат од Renault. Ова,...

  Тајната на автомобилите на Тито (ВИДЕО)

  Јосип Броз Тито несомено е најмаркантната личност на овие простори. Бројните анегдоти, настани поврзани...